Almanya’nın 16 eyaleti, özel şirketler tarafından işletilen 100 bin şans Oyunu makinesine kilit vurmaya hazırlanıyor. Günün belli saatlerinde bu salonları kapalı tutmayı da amaçlayan devlet adamları, bu şekilde halkı şans Oyunları bağımlılığından kurtarmak istiyor. Özel işletmeciler ise, şans Oyunları oynatan eyaletlerin kendilerini rekabet dışı bıraktıklarını savunup, mahkemeye gideceklerini açıkladılar.

Almanya’da talih Oyunları konusunda söz sahibi olan 16 eyaletin, özel şirketler tarafından işletilen 10 binden fazla şans Oyunu salonuna katı uygulamalar getirmeyi planladığı bildirildi. Bu salonların büyük bir kısmının işletme izninin, beş yıllık geçiş süresinin ardından iptal edilmesi bekleniyor. Bununla birlikte salonların günün belli saatlerinde kapalı olması ve giriş yasağının salonun girişinde veya binanın önünde açıkça belirtilmesi gerekecek. Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Süddeutsche Zeitung’un haberine göre eyaletler, Casino, şans Oyunlar salonları, Loto, Toto ve spor iddiaları için hazırladıkları yasa tasarısına son halini verdi. Eyalet hükümetlerinin tasarıyla özellikle çok sayıda işletme izni olan büyük işletmeleri hedef aldığı dillendirildi. Normalde bir eğlence yerinin, içinde en fazla 12 şans Oyunu makinesi bulunan bir salondan oluşması gerekiyor. Fakat büyük şirketlerin bir yerde bir kaç işletme sahibi oldukları ve bunların normalden daha büyük olduğu ifade ediliyor. Şimdi eyaletlerin buna müsaade etmeyeceği belirtilirken, eyaletler, halkı Oyun bağımlılığından kurtarmak ve gençleri korumak amacıyla bu şekilde karar aldıklarını bildirdiler.

“PLAN YERİNDE VE MANTIKLI”

Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Bavyera Şans Oyunları Bağımlıları Dairesi Genel Müdürü Andreas Czerny, eyalet hükümetlerinin aldığı kararın yerinde ve mantıklı olduğunu açıkladı. Almanya genelinde 90 bin ila 300 bin arasında şans Oyunu bağımlısı olduğunu belirten Czerny, kararın geç alınmasından ve etkisini ancak sonraki zamanlarda göstermesinden şikayetçi oldu ve planın hukuki süreci başarıyla aşması durumunda şans Oyunu salonlarının ve otomatlarının sayısının azalacağını kaydetti. Mahkemelerin yasa tasarısını kabul edip etmeyeceklerinin belli olmadığını ve bu süreçte şans Oyunu patronlarının süreci kendi taraflarına yöneltebileceklerine dikkat çekti. Şans Oyunlarının tehlikeli sonuçlarını önlemek için müdür ayrıca şu tavsiyelerde bulundu: “Bir ıyun süresi, 60 saniyenin altına düşmemeli. Bir Oyuna yatırılan para, 20 Cent’in üzerine çıkmamalı. Bir saatte kaybedilen paranın miktarı 7 Euro’yu geçmemeli. Bir saatte kazanılan paranın toplam miktarı 30 Euro’yu geçmemeli. Oyuna etki seçenekleri Oyundan önce vatandaşa anlatılmalı. Tüm Oyunların sonuçları para olarak gösterilmeli ve ödemeler dikkat çeken ışık ve seslerden uzak olarak yapılmalı. Ayrıca misafirhanelerde paralı Oyun otomatları tamamen yasaklanmalı. ”

Talih Oyunları sektörünün tepkisi geçikmedi

Söz konusu tasarı, talih Oyunları sektöründe tepki uyandırdı. Şans Oyunları Endüstrisi Derneği Başkanı Paul Gauselmann, bu şekilde sektöre darbe vurulduğunu ileri sürüp, çok sayıda dava açılacağını ve gerekirse Federal Anayasa Mahkemesine gideceklerini duyurdu. Yasalara aykırı bu uygulama için kendilerini savunacaklarını ifade eden Gauselmann, bir de milyarlarca Euro değerinde zarar tazminatı talep edeceklerini belirtti. Almanya’nın en büyük ikinci Oyun salonları grubu sahibi Ulrich Schmidt, tasarıyı sektörün yok olması şeklinde değerlendirdi. Schmidt, 150 bin şans Oyunu makinesinden 100 bininin kapatılacağını hesap etti ve eyaletleri on milyar Eurodan fazla kapitali yok etmekle suçladı. Uygulamanın hayata geçirilmesiyle talih Oyunu makinelerinin, bu sektör için inşa edilmiş gayri menkullerin ve diğer yatırımların değersiz hale geleceği savunuldu. Almanya’nın en büyük şans Oyunu şirketine sahip Paul Gauselmann, şans Oyunları işletmeleri olan eyaletlerin bu şekilde özel şirketleri rekabet dışı bırakacağını ileri sürüyor. Gauselmann, Almanya’nın salonların kapatılmasıyla 1, 5 milyar Euro vergi kaybedeceğini belirtti. Bu işletmeciler ayrıca, söz konusu salonların kapatılmasıyla insanların yurt dışından internet aracılığıyla insanlara talih Oyunları sunan işletmelere yoğunlaşacağını ve bunu kimsenin kontrol edemeyeceğini iddia ediyorlar.

Cihan Haber Ajansı – 03.05.2011