Pokerblog‘un 10 Şubat 2008 tarihli haberine göre Amerika, online kumar yasağını ulusal güvenlikle bağdaştırabilecek kadar abarttı. Bilindiği gibi Amerika kumar yasağından sonra başta Antigua olmak üzere online kumar yasağı nedeniyle mağdur olan ülkelere ya tazminat ödemek ya da çeşitli ticari imtiyazlar tanımak zorunda kalmıştı.

Bağımsız yazar Ed Brayton, başta AB olmak üzere ticari imtiyazlar tanınarak Amerika’nın vardığı anlaşmaların finansal detaylarını alabilmek amacı ile ‘Bilgi edinme yasası’ çerçevesinde başvuru da bulundu. Bir Amerikan vatandaşı olarak kumar yasağı nedeniyle verilen ticari imtiyazlar sonucunda verilen vergilerin ne şekilde  harcandığını öğrenmek isteyen Brayton’a verilen cevap ise ilginç oldu. Amerika Adalet Bakanlığı (Department of Justice) istenilen bilginin ulusal güvenliğin korunması amacı ile verilemeyeceğini belirtti.

Bu cevap karşısında şaşkına uğrayan Brayton, blogunda şöyle demiş: ‘Mevcut yönetime göre, Amerikan halkının, verdiği milyarlarca dolarlık vergilerin ne kadarının, hiçbir yasal yetki olmadan diğer ülkelerle anlaşarak Amerikan yetişkinlerinin evlerinin rahatında online kumar oynamaktan mahrum bırakılması için harcandığını bilme hakkı bulunmuyor.’

Kaynak: Pokerblog ve odeonbet-giris.com