Ankara‘da bir çiftliğin bahçesinde bulunan ve kumar oynatılan ahıra yapılan baskında, aralarında Başbakanlık İletişim Dairesi ile Milli Eğitim Bakanlığı‘nda yönetici konumunda üst düzey memurların da bulunduğu 80 şüpheli gözaltına alındı. Kumarhane işletmecileri, kapıya koydukları köpekleri ‘erken ihbar sistemi‘ olarak kullanırken, kumar oynatılan ahırın önlem amaçlı gece görüş kameralarıyla donatıldığı ortaya çıktı.

İl Jandarma Komutanlığı, Mamak İlçesi sınırları içerisinde bulunan bir çiftliğin bahçesindeki ahırda kumar oynatıldığı ihbarı üzerine çalışma başlattı. Yapılan istihbarat çalışmaları ardından Başak Mahallesi‘nde bulunan boş bir ahırda ve evde tombala oynandığı tespit edildi. Bunun üzerine jandarma ekipleri 4 ayrı noktadan ahıra operasyon düzenledi. Daha önce de kumar oynatıldığı için mühürlenen çiftlik ev ve ahıra yapılan baskında, aralarında üst düzey devlet memurlarının da bulunduğu işletmeci Ö.Y., S.T., G.A. ile 7‘si kadın olmak üzere toplam 80 şüpheli kumar oynarken suçüstü yakalandı. Çiftlik evde ve ahırda yapılan aramada çalışır durumda vakkumlu tombala makinesi, tombala motoru, 378 tombala kartı ve masa üzerinde bulunan 4 bin 123 tombala pulu, el telsizi ele geçirildi.

GECE GÖRÜŞLÜ KAMERA

Kumar oynatılan ahırın, güvenlik amaçlı olarak bölgeye yaklaşma istikametlerini gösteren 3 gece görüş özelliği olan kapalı devre kameraların yerleştirildiği, bunların girişteki odada bulunan LCD televizyondan görevlendirilen bir kişi tarafından izlendiği ortaya çıktı. Bahçe içerisinde girişi engellemek amacıyla bağlanmamış halde Pitbull ve Sivas Kangal cinsi köpeklerin bulunduğu ve bunların erken ihbar sistemi olarak kullanıldığı ifade edildi.

Bu arada evin etrafında görevlendirilen gözcülerle irtibatı sağlamak maksadıyla el telsizi kullandıkları, ayrıca elektrik kesintilerine karşı çiftlik evine jeneratör kurulduğu ortaya çıktı.

ÜST DÜZEY MÜDÜRLER SERBEST

Kumar oynadıkları iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında Milli Eğitim Bakanlığı ile Başbakanlık İletişim Dairesi‘nde müdür konumunda üst düzey memurların da bulunduğu 77 şüpheli hakkında ‘Kabahatler Kanunu’na işlem yapılarak, 154 TL para cezasının ardından serbest bırakıldı. ‘Kumar Oynamak İçin İmkan ve Yer Temin Etmek’ suçundan gözaltına alınan işletmeciler Ö.Y., S.T. ve G.A.‘nın ise sorgusu devam ediyor.

GÜNLÜK 200 BİN TL

Çoğu üst düzey memur, işadamı ve tanınmış kişilerin giderek kumar oynadığı mekanda günlük 200 bin TL para döndüğü, çoğu kişinin de borçlandırılarak kumar oynatıldığı iddia edildi.

Kaynak: Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA (DHA) – 20.02.2012