Ankara’da polisin uyuşturucu şebekesine yönelik yürüttüğü soruşturma sırasında teknik takibe takılan konuşmalardan kredi kartı şebekesi çökertildi. Polisin 6 ilde eş zamanlı düzenlediği operasyonda 3 milyon TL’lik vurgun ortaya çıkartılırken, 76 kişi ise gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliği, bir süre önce Hakan B., Ahmet K., Yasin E. ve Mustafa D.’yi uyuşturucu satışı ve uyuşturucu madde kullanmak için yer temin ettikleri şüphesiyle teknik takibe aldı. Teknik takip sürererken, şüphelilerin Hakan B., Engin R., Engin K. ve Soner B. ile yaptığı görüşmelerde kredi kartıyla dolandırıcılık yapıldığı belirlendi.

Polis, şebekenin lideri olduğu öne sürülen Hakan B. ve diğer şebeke üyelerinin Çubuk İlçesi’nde bazı iş yerlerinden elde ettikleri pos cihazlarıyla kredi kartlarını kullandıklarını belirledi. Şebekenin, bankaların ‘günsonu’ olarak tabir edilen saat 00.00’dan sonra genellikle 250- 500 lira arasındaki meblağlarda banka onayı olmadan pos cihazından para çektikleri belirlendi. Bankaların hesap kesim saati olan birkaç dakikalık zafiyetten yararlanan şebekenin çalıntı, kopya, tarihi geçmiş, limitli veya limitsiz tüm kartlarla çok rahat para çektikleri belirlendi.

3 MİLYON TL’LİK VURGUN

Bu yöntemi keşfeden şebeke elemanlarının sadece iki ayda 10 ayrı iş yerinden 101 kredi kartı ile 213 bin TL’lik işlem yaptıkları belirlendi. Şebeke elemanlarının alışverişin yanı sıra kumar oynarken bile bu yöntemlerle para çektikleri belirlendi. Uzun süredir aynı yöntemle dolandırıcılık yaptığı belirlenen şebekenin 3 milyon TL’ye yakın vurgun yaptığı belirtildi.

Kart dolandırıcılarını takibe alan polis ekibi, başta Ankara olmak üzere 6 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda gözaltına alınan 76 kişiden 45’i, Emniyet’teki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, 31’i ise mahkemeye sevk edildi.

Bu arada şüphelilerin işyerleri ve evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda kredi kartı, post cihazı, ruhsatsız bir tabanca ve kredi kartı vurgununda elde edildiği belirlenen yüksek miktarda para ele geçirildi. – Ankara

Doğan Haber Ajansı – 23.12.2011