Kıbrıslı Türk iş adamı Asil Nadir, İngiltere’de ocak ayından bu yana devam eden dava sürecinde ilk kez sanık koltuğuna oturarak, ifade verdi.

KKTC’den İngiltere’ye yaklaşık iki yıl önce dönen ve kendi ifadesiyle

“Adını temizlemek için” yargı önüne çıkan Nadir, yolsuzluk yapmakla ve zimmetine kendi şirketi Polly Peck’ten 150 milyon Sterlin para geçirmekle suçlanıyor.

Suçsuz olduğunu savunan 71 yaşındaki Nadir’e, avukatı Philip Hackett çok sayıda soru yöneltti. Öğleden sonraki ifadesinde Türkiye ile KKTC’deki yatırımları ve şirketlerine ilişkin sorular sorulduğunda Nadir’in, Türkiye’nin 1980 ve 1990’lardaki durumu ve Kıbrıs sorunu gibi siyasi konulara değinmesi dikkati çekti.

-“Emeklilik fonlarıyla” otel kumarhaneleri-

Türkiye’nin 1980’li yıllardaki ekonomik durumunun sorulması üzerine Nadir, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde ekonominin çok geliştiğini ve yabancı yatırımlara açık hale gelindiğini ifade etti. “Türkiye’nin bu yeni ekonomik döneminde şirketi Polly Peck’in öncü bir rol üstlendiğini” savunan Nadir, ailesinin Türkiye’deki yatırımlarının sorulması üzerine de dönemin Türk hükümetine değindi.

Nadir, 1980’lerde ailesinin İstanbul, İzmir ve Bursa’da toplam dört otelde kumarhane işlettiğini ve bu otellerin “Hükümet emeklilik fonlarıyla” işletildiğini ileri sürdü. Asil Nadir, ailesinin aylık yaklaşık 1 milyon Sterlin geliri olan bu kumarhanelerin ortağı olduğunu söyledi.

Aile yatırımlarında, tüm aile üyelerinin eşit haklara sahip olduğunu dile getiren Nadir, “Aile reisi”nin annesi Safiye Nadir olduğunu ifade etti.

Nadir, duruşmanın sabahki bölümünde ise suçsuz olduğunu söylemiş ve 1993 yılında İngiltere’den KKTC’ye gidişinin nedenini “İngiliz yargı sistemine olan güvensizliği” olarak göstermişti.

Asil Nadir ayrıca Polly Peck adlı şirketinin 1990’da kayyuma gitmemesi için,

“Dönemin Türkiye Cumhurbaşkanının da önerisiyle, üç büyük Türk bankasının 70 milyon Sterlin vermeyi önerdiğini” iddia etmişti.

-Mahkemeden notlar-

İfadesi boyunca tanık bölümünde oturan Nadir’in soruları yanıtlarken sakin olduğu gözlendi. İngilizce ifade veren Nadir’e, basının ilgisi yoğundu.

Eşi Nur Nadir ile duruşmaya gelen Asil Nadir’i, Londra’daki tarihi Aziz Paul’s Katedrali’nin yakınında bulunan Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi’ne giriş ve çıkışında çok sayıda foto muhabiri ve kameraman görüntüledi. 8 numaralı mahkeme salonunda yapılan duruşma sırasında da çok sayıda gazeteci hazır bulundu.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde Nadir, yargıca sırtının ağrıdığını söyledi ancak duruşma normal süresinde sona erdi.

Nadir’in 12 kişilik jüri önünde ifade vermeye gelecek aya kadar devam etmesi ve ardından Yargıç Lord Holyrode’un karar vermek üzere davaya bir süre ara vermesi bekleniyor.

Asil Nadir, 1993 yılında, sahibi olduğu Polly Peck adlı şirketin iflas etmesi ve hakkındaki yolsuzluk suçlamalarının ardından, İngiltere’den KKTC’ye kaçmıştı. Polly Peck şirketi 1990 yılında 550 milyon Sterlin borçla kayyuma devredilmişti.

Muhabir: Aslı Aral

Yayıncı: Murat Taydaş – LONDRA

Kaynak: A.A