AA‘nın 08 Haziran 2010 tarihli haberi: Çin’in Macao kentindeki kumarhane sektörü uzmanları, Asya’daki kumarhanelerin iş hacmi bakımından Las Vegas’ı geçtiğini duyurdu.

Macao’da sektörün uzmanlarını biraraya getiren 3 günlük Global Gaming Expo Asia fuarının açılışı dolayısıyla yayımlanan ve sektör uzmanlanının gözlemlerine dayanan bu araştırma, 1999’da Çin’e geçen eski bir Portekiz sömürgesi ve Asya’da kumar sektörünün vitrini kabul edilen Macao’nun iş hacmi bakımından Las Vegas’ı geçtiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre, Singapur ve Güneydoğu Asya’nın diğer kentlerinin de varlıklarını güçlendirdikleri belirlendi.

Yabancı operatörlere 2002’de açılan Macao’nun mayıs ayındaki iş hacmi rakamlarının bir yılda yüzde 95 arttığı belirtilirken, uzmanlar, 8 aydır bir duraklama beklendiğini ancak beklenenin olmadığını anlatıyor.

Uzmanlar, Macao’nun bölgesel motor statüsünü muhafaza edeceği görüşünü dile getirirken, Amerikan Oyunlar Birliği patronu Frank Fahrenkopf, ”Araştırma, Asya’daki oyun pazarında önemli bir gelecek görüyor” yorumunda bulundu.

Amerikan devi Las Vegas Sadns’ın nisan ayında Macao’da 5,5 milyar dolarlık bir tesis açtığına dikkat çekiliyor.