Samsunspr’un eski futbolcusu Celil Sağır, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından 12 ay hak mahrumiyeti cezası aldığı için Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbolcuların Jübile Töreni Talimatı’nın 11 maddesi gereğince jübile yapamayacak olmasına isyan etti.

Bu talimatın değişmesi gerektiğini söyleyen Celil Sağır, “Antrenörlük yapabiliyorum, futbol oynayabiliyorum ama jübile yapamıyorum. Böyle saçmalık olur mu” dedi. Geçen yıl futbolda şike ve bahis soruşturması kapsamında tutuklanan ve yaklaşık 4 ay cezaevinde kaldıktan sonra serbest kalan Celil Sağır’a PFDK tarafından da 18 ay hak mahrumiyeti cezası verildi. Bu cezaya itiraz ederek Tahkim Kurulu’na başvuran Celil’in cezası 12 aya indirildi. Samsunspor, Fenerbahçe ve Malatyaspor formalarını giyen Celil Sağır, 18 yıllık aktif futbol yaşantısını sona erdirmek için jübile girişiminde bulundu.

12 aylık cezasının tamamlanmasına bir ayı kalan Celil Sağır, kötü bir sürprizle karşılaştı. Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbolcuların Jübile Töreni Talimatı’nın 11 maddesinde yer alan “Faal futbolculuk döneminde bir defada 6 aydan fazla veya toplam bir yılı geçen ceza alanlar jübile hakkını kaybeder” ifadesi nedeniyle jübile yapamayan Celil Sağır bu talimata isyan ederek, “Hocalık yapabiliyorum, futbol da oynayabiliyorum. Ama federasyonun bana göre hiçbir hakkı olmadığını düşündüğüm jübilemi yapamıyorum. Yıllarımı verdiğim kulüpte jübile yapma hakkımı federasyon elimden alıyor. Böyle saçmalık olur mu?” diye konuştu.

Hasan Şaş’ın da jübile yapamadığını ancak Galatasaray’da antrenörlük yaptığını, futbolculuk yaşantılarına devam eden Ayhan Akman ve Gökdeniz Karadeniz’in de bu maddeden dolayı jübile yapamayacağını ancak futbol oynadıklarını dile getiren Celil Sağır, “Hiçbir suçum yokken ceza aldım. Bana soruyorlar, iddaa oynuyor musun, oynamıyormusun diye. ‘Oynamayan mı var. Yöneticisinden teknik adamına futbolcusuna kadar yüzde 90 herkes oynuyor’ dedim.

Bundan dolayı bu cezayı yedim. Samimi ikrar yaptım, doğruyu söyledim diye. Demek ki hep yalan söyleyeceksin. O zaman ceza yemezsin. Ben oynamıyorum deseydim ceza almayacaktım. Bu sözlerimden dolayı ceza aldım. Federasyondaki bu talimat Mahmut Özgener’den önce yoktu. Onun döneminde eklendi. Böyle bir saçmalık olabilir mi. Futbol oynayacaksın, antrenörlük yapacaksın, jübile yapamayacaksın. İstenirse bu talimat çıkarılabilir ve bizlerde hakkımız olan jübileyi yapabiliriz” dedi.

Yeni Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’dan bu konuda anlayış beklediğini ve talimatın değiştirilmesini istediğini dile getiren Celil Sağır, “Eğer bu kural değişmezse, eski federasyonun inadına 5 yıl daha futbol oynayacağım. Kendimi iyi hissediyorum. Madem bana futbol oynama hakkını veriyorlar bende oynayacağım” diye konuştu.

Haberler.com – Samsun – 09.08.2011