Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu, geçen yıl Haziran ayında Türkiye’den Gürcistan’a gidenlerin sayısının yaklaşık 20 bin kişi olduğunu, kimlikle geçişin başlamasının ardından bu yılın Haziran ayında ise bu rakamın 100 bini aştığını söyledi. Ofluoğlu, Doğu Karadeniz’den her ay 7.5 milyon doların, artık ‘Lazvegas’ olarak adlandırılan Batum’da kumara harcandığını ileri sürdü.

1990’lı yıllarda Sarp kapısının açılması sonrasında yaşanan gayrimeşru ilişkiler nedeniyle ailelerin büyük sıkıntılar yaşadığını hatırlatan RTSO Başkanı Ofluoğlu, Türkiye ile Gürcistan arasında başlatılan kimlikle geçiş uygulamasını kendilerinin de iyi niyetle desteklediğini belirterek, şunları söyledi:

“1990’lı yıllarda kapının açılması sonrasında yaşanan gayrimeşru ilişkiler nedeniyle bir çok aile zarar gördü. İnsanlarımızın ders aldığını, artık yanlış işler yapmayacaklarını, daha tedbirli ve disiplinli davranacaklarını umuyorduk. Ancak kimlikle geçiş kontrolü azalttı ve bir çok aile mağdur oldu. Bir çok kişi çoluk çocuğunun rızkını Batum’da gazino ve farklı mekanlarda harcıyor. Bu da bölgemizin sosyal ve ekonomik hayatını olumsuz etkiliyor. Gürcistan’ın ticaretine karşı değiliz. İş adamlarımız bile kapıdaki geçişlerde yaşanan yoğunluktan dolayı mağdur oluyor. Adamın işi var ama izdiham nedeniyle kapıda 3-4 saat bekliyor, işleri aksıyor. Kimlikle geçişlerdeki 1 liranın 50 ya da 100 liraya çıkarılması lazım. Böylece bir caydırıcılık olur. Ağustos ayı sonuna doğru bu konuda bir düzenleme yapılacağını biliyoruz.”

AHIRINDAKİ İNEĞİ SATIP BATUM’A GİTMESİN

Haziran ayında kimlikle geçenlerin sayısının 100 bini aştığını ifade eden Ofluoğlu, geçen yılın aynı döneminde bu rakamın 20 bin seviyelerinde olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimlikle geçiş ailelerin kontrolünü ortadan kaldırdı. Eskiden insanların yurt dışına çıkıp çıkmadığı pasaportundan belli oluyordu. Bu da zaafı olanların kontrolünü sağlıyordu. Batum’a gidip geldiği ortaya çıkınca da aile hesap soruyordu. Ama şimdi adam ‘Trabzon’a gidiyorum’ diyor, Batum’a gidiyor. Ailenin otokontrolü ortadan kalktı. Bölgeden ayda yaklaşık 7.5 milyon dolar Batum’da kumara gidiyor. Adam ahırındaki ineği satıp Batum’a gitmesin. Çoluk çocuğunun ihtiyacını gidip orada harcamasın.”

KADINLAR, KONSOLOSLUĞU ARAYARAK EŞLERİNİ SORUYOR

Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğu’nu arayan bazı kadınların eşlerinin sınırı geçip geçmediğini sorduğunu ifade eden Ofluoğlu, “Hiçbir eş, eşinin farklı bir yerlerde olmasını istemez. Yuvasının dağılacağı yönünde endişesi varsa bunları takip etmesi kadar doğal bir şey olamaz. Ama şu anki sistemde bunu takip etmesi mümkün değil” dedi.

GÜRCİSTAN’DA TÜRK KARŞITI GÖSTERİLER BAŞLADI

RTSO Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu, Gürcistan halkının da bu durumdan rahatsız olduğunu belirterek, “Gürcistan ile aramızda medeni ilişkiler olmasını istiyoruz. Karşılıklı geçişlerin kimseyi rahatsız etmeyecek düzeyde olması lazım. Ancak yaşananlar artık Gürcüleri de çok rahatsız etmeye başladı. Gayri meşru ilişkilere Gürcistan’da yaşayan ailelerde tepki gösteriyor. Bu da iki ülke arasındaki ilişkileri de zedeleyebilir. Türklere karşı yürüyüşler düzenleniyor. Bunlar başlangıçtı ancak büyümeden kontrol altına alınması lazım. İleride herkesi üzecek şeyler olabilir” dedi.

Las Vegas’ın ABD’nin kumar ile tanınan eyaleti olduğunu hatırlatan Ofluoğlu, “Artık bölge insanımız da Batum’a ‘Lazvegas’ diyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: Doğan Haber Ajansı