Türk işadamı Mehmet Bayraktar‘ın Florida‘da 2001 yılından beri çaba harcadığı lüks otel ve mega yat limanından oluşan 500 milyon dolarlık yatırımı, beklediği onayı uzun uğraşlar sonunda aldı.

York merkezli iş portalı turkavenue.com‘ın konuyla ilgili haberine göre, Miami yakındalarındaki Island Gardes projesine bir kumarhane eklenmesi de gündemde. Miami‘deki il meclis komisyon toplantısında 4‘e karşı 1 oy ile onay olan projenin bulunduğu ada üzerinde ticari yatırım yapılması önündeki engeller de kalkmış oldu.

2012‘de temel atılacak

Bayraktar‘ın ortak olduğu Flagstone şirketi adına lobi yapan Brian May, yaptığı açıklamada 2012‘de temel atacaklarını duyurdu. Projede ilk etapta mega bir yat limanı yapılması planlanıyor. Projeye kumarhane eklenmesinin henüz plan dahilinde olmadığını ifade eden May, şu anda böyle bir niyet olmadığını, kumarhane için de izinlerinin bulunmadığının altını çizdi. Ancak yatırımcı Bayraktar ile bu konunun önümüzdeki günlerde konuşulacağı belirtti.  Daha önce kamuoyuna tanıtılan bölgede inşaa edilecek 3 milyar dolarlık resort projesinde yasal olmamasına rağmen bir adet kumarhanenin de olduğu biliniyor. Eğer yatırımcılar Florida‘daki kanunu değiştirmeyi başarabilirlerse, kumar oynatma iznini gelecek yasama döneminde almayı umut ediyor.

Kamu kullanımı sorun yaratmıştı

MIAMI‘nin Island Gardens bölgesine Flagstone tarafından yapılacak lüks otel, mega yat limanı kompleksi, ilk kez 2001 yılında onaylanmış, Miami il meclis üyeleri 2004 yılında arazinin Bayraktar‘ın şirketine kiralanmasına izin vermişti. Daha sonra bölgede yaşayanların açtığı davalarla uğraşmak zorunda kalan Bayraktar, bir türlü temeli atamamıştı. Eylül 2010‘da Miami İl Meclisi yeni bir anlaşma ve inşaat süresi konusunda fikir birliğine varmış, Florida Eyalet Meclisi de geçtiğimiz Ağustos ayında projeyi onaylamıştı.
Tartışmanın çıkış nedeni de, Flagstone‘a kiralanan Island Gardens bölgesinin 1949 yılında Miami şehrine kamu kullanımına sunulmak üzere devredilmesi gerekçe gösteriliyor.

Kaynak: Hurriyet.com.tr – 22.09.2011