Berlin‘de düzenlenen poker turnavasını basarak 242 bin Euro gasp eden 2‘si Türk, 2‘si Arap 4 sanığın yargılanmasına yarın devam edilecek.

Radyo Kassel‘in haberine göre, 6 Mart‘ta Hyatt Oteli‘nde poker turnavasını basarak koruma görevlilerini etkisiz hale getiren ve 242 bin Euro‘yu çalan soygunculardan 1‘i Türkiye‘ye, 1‘i Lübnan‘a kaçtı. Güvenlik kameralarının incelenmesi sonucu yakalanan 21 yaşındaki Vedat S. adlı soyguncu polise teslim oldu ve suç ortaklarının adını verdi. Vedat S., duruşmada verdiği ifadede soygundan pişman olduğunu söyledi. Türkiye ve Lübnan‘a kaçan 2 soyguncu avukatlarının ikna etmesiyle Almanya‘ya gelirken havaalanında polis tarafından yakalandı.

Soygunda gasp edilen para aradan geçen sürede bulunamadı. Lübnan‘a kaçan ve daha sonra Berlin‘e gelerek teslim olan 20 Jihad C. payına düşen 40 bin Euro‘yu aldığını ancak parayı yurt dışına kaçmak için kendisine yardım edenlere verdiğini belirtti. Soygunculardan Mustafa U. da suçunu itiraf ederken Ahmad A.‘nın ifadesi yarın alınacak.

Berlin‘deki soygunu soyguna teşvik eden ve kendisi soygun esnasında Oyuncuların arasında olan Lübnanlı amcanın ayrı bir davada yargılanacağı belirtildi. Lübnanlı soygunculardan birinin amcası olan ve soygunu planlayan 29 yaşındaki adamın soygun esnasında cep telefonuyla soyguncuları yönlendirdiği belirlenmişti.

İhsan DÖRTKARDEŞ / DHA

(Doğan Haber Ajansı) 16.06.2010