Star Gazetesi’nin 21 Ocak 2009 tarihli haberi: Alarko, Doğuş, Fina ve Avrupa‘nın en büyük şans oyunları şirketi OPAP, Milli Piyango‘nun özelleştirme ihalesine katılmak için anlaştı.

ALARKO Holding, Milli Piyango (MP) özelleştirilmesi ihalesine birlikte katılmak üzere Doğuş Holding, Fina Holding ve Avrupa‘nın en büyük şans oyunları şirketi OPAP anlaşma imzaladı. Alarko Holding, Doğuş Holding ve Fina Holding, Milli Piyango ihalesine birlikte girmek için Kasım 2008‘de konsorsiyum oluşturma kararı alarak, bir çerçeve anlaşması imzalamışlardı.

OPAP CEO‘su Christos Hadjiemmanuil, kasımda yaptığı açıklamada, şirketin global krize rağmen açıldığı ilk yurtdışı pazar olan Türkiye pazarına girmek için kararlı olduğunu belirtmişti. Hadjiemmanuil ‘Öncelikle elimizde Türkiye var. Eğer işler iyi giderse bu pazarda önemli miktarda yatırım yapacağız. Türkiye‘ye sadece OPAP‘ın mevcut operasyonlarını kopyalamayacağız, yerel affiliatessssssimizle beraber yeni bazı işler yapacağız‘ demişti. Hadjiemmanuil, OPAP‘ın ihaleyi kazanması halinde şans oyunları sistem sağlayıcısı Yunanistanlı Intralot, İtalyan GTech ve ABD şirketi Scientific Games ile işbirliği yapmak üzere görüştüğünü açıklamıştı.

İhalede son teklifler, 27 Şubat‘a kadar verilecek. İhaleyle ilgilenen şirketler arasında GTech-Lottomatica, Essnet-Tattersall‘s, ABD‘den Scientific Games, Camelot Intralot, Austrian Lotteries ve Sisal, Koç Holding ve Çukurova Grubu da bulunuyor.