Hürriyet Gazetesi’nin 27 Temmuz 2008 tarihli haberi: Doğan Yayın Holding, Sabah Gazetesi‘nde dün yayımlanan ‘İddaa İhalesi Şartnamesi‘ ile haberin ‘yalan ve kasıtlı bir iftira olduğunu‘ açıkladı.

Doğan Grubu ve ihaleye birlikte girdiği Lottomatica Şirketi‘nin, ihale şartnamesinde yer alan finansal kriterin değiştirilmesi ile ilgili hiç bir isteği ve girişimi olmadığını açıklayan Doğan Yayın Holding, Spor Toto‘nun yaptığı bu değişiklikle rekabetin önünün açıldığına da dikkat çekti.

Kasıtlı bir iftira
Doğan Yayın Holding tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Sabah Gazetesi‘nde grubumuza iftira atan yalan bir haber daha yayınlanmıştır. Haberde, İddaa İhalesi Şartnamesi‘nde yer alan, özkaynak ve kısa vadeli borçların özkaynağa oranı ölçüleriden oluşan finansal kriterlerin, Doğan Grubu‘nun isteği üzerine değiştirildiği iddia edilmiştir. Bu kesinlikle yalan ve kasıtlı bir iftiradır.”

Değişiklik talebimiz olmadı
Doğan Grubu‘nun ve ihaleye birlikte girdiği Lottomatica Şirketi‘nin, ihale şartnamesinde yer alan bu iki finansal kriterin değiştirilmesi ile ilgili hiç bir isteği ve girişimi olmadığı vurgulanan açıklama, şöyle devam etti: “Bu değişiklik, ihaleye katılmak isteyen başka şirketlerin talebi üzerine yapılmış olabilir. Veya Teşkilat kendi arzusuyla böyle bir değişiklik yapma ihtiyacı duymuştur.”

Spor Toto nedenini açıkladı
Spor Toto yönetiminin, bir gün önce yaptığı açıklamayla şartnamenin hangi amaçla değiştirildiğini net bir şekilde ifade ettiği hatırlatılarak, şöyle denildi: “Şartnamede değişiklik yapılmadığı takdirde, rekabetin engelleneceği, ihaleye sadece bir şirketin girebilmesi durumunun ortaya çıkacağı, bunun da yeterince yüksek bir fiyatın oluşmasına mani olacağı açıkça belirtilmiştir. Geçtiğimiz dönemde Sabah- ATV ihalesine tek şirketin girmesi nedeniyle kamuyounda oluşan eleştiriler dikkate alındığında, Spor Toto Teşkilatı‘nın bu kararı almakla kamu menfaati açısından ne kadar doğru hareket ettiği anlaşılır.”

Değişmese tek şirket girerdi
“Sabah Gazetesi‘nin yalan haberinde, ihalenin ‘Adresinin belli‘, bunun da Doğan Grubu olduğu belirtilmektedir” deniler açıklamada, şu değerlendirme yer aldı: “Oysa asıl adresi belli ihale, ancak ‘Tek şirketin‘ girebileceği bir ihale olabilirdi. Spor Toto bu kararı ile adres suçlamasını ortadan kaldırmış ve ihalede rekabetin yolunu açmıştır. Şimdi ihaleye girecek şirket sayısı yükselmiştir. Nitekim geçtiğimiz aylarda İstanbul‘da Likör Fabrikası arsası için yapılan ihaleye tek şirket katılmış, ihale iptal edilip başka şirketlerin katılımı sağlanınca, fiyat yüzde 40 yükseğe çıkmıştır.”

En iyi teklifi veren kazanır
Açıklamada “Vicdan ve izan sahibi herkese sesleniyoruz. Halkın ve medyanın önünde açık arttırma sistemiyle yapılacak olan bir ihalenin adresi bugünden nasıl belli olabilir?” denilen açıklama şöyle devam etti: “Tek şirketin katılabildiği Sabah Grubu‘nunki bir ihale olsaydı, bu suçlama yapılabilirdi. Ama en az 4-5 şirketin katılabileceği ve tüm katılımcıların önünde cereyan edecek bu ihalenin galibi, en iyi teklifi veren şirket olacaktır. Bundan da Spor Toto Teşkilatı ve kamu kárlı çıkacaktır. Dolayısıyla, Sabah‘ın iftirasının amacı bu rekabeti önleyip, söz konusu ihaleyi ‘Tek adrese‘ yöneltmektir. Bunun altındaki niyetin ne olduğunun takdirini de kamuoyuna bırakıyoruz.”