Pokernews‘in 13 Şubat 2008 tarihli haberi: Harvard Hukuk Profesorü Charles Nesson bugünlerde Londra’da düzenlenen ve uzmanların katıldığı “Bush Yönetiminin Online Kumarı Suç Olarak Görmesi ve Küresel Serbest Ticarete Etkileri” konulu panele katılıyor. Ekonomik İşler Ensitüsünün sunduğu bu panelin diğer katılımcıları arasında Cato Enstitüsü Ticaret Politikası Çalışmaları Merkezinde Politika Uzmanı olan Dr. Sallie James ve AB reakabeti ve düzenlemesi konusunda uzmanlaşan, Brüksel’de ki Herbert Smith LLP’nin Başkan yardımcısı Lode Van Den Hende var.

Küresel Poker Stratejik Düşünce Topluluğunun (GPSTS) sunduğu basın bildirgesine göre bu seminerde konuşulacak konular şunlar:

* Aralık 2007’de Remote Gambling Association (RGA)  tarafından Avrupa Komisyonu ile beraber açılan ABD’nın Dünya Ticaret Örgütü (WTO) kurallaını ihlal eden ayırımcı politikasını şikayet eden davası. Bu dava ABD Adalet Bakanlığının yabancı kumar şirketlerine yönelik ayırımcı suç duyuruları yaparken yerli ABD oyun şirketlerinin genişlemesine olanak tanıyarak uluslararası hukuku ihlal etmesi üzerine.
* Küresel ticaret sisteminde ve RGA’nın yararına 29 Şubat 2008 son tarih olmak üzere olumlu sonuçların üretilmesi.
* Costa Rica’nın 29 Ocak 2008 tarihinde ABD karşıtı WTO’dan hakemlik talebi ve bunun AB ile ABD arasındaki anlaşmayı bozması potansiyeli

Professor Nesson diyor ki: “ABD hükümeti ile online kominitesi arasında online poker ve diğer bahis konularındaki anlaşmazlık ortadan kalkmayacak. Bunun küresel ticaret, yerel ABD hukuku ve İnternet özgürlüğü ve düzenlenmesi üzerindeki etkilerine dair gittikçe büyüyen bir endişe var.”

Professor Nesson aynı zamanda stratejik düşünme, jeopolitik analiz, risk değerlendirmesi ve para yönetimi gibi bazı kavram ve becerilerde eğitim aracı olarak kullanılmasını öngören GPSTS’nin kurucusu. Professor Nesson geçtiğimiz günlerde Comedy Central’in “Colbert Raporu” adlı programına konuk olmuş ve pokerin eğitimsel bir araç olarak kullanılabileceğini önerdiği gibi ABD başkan adaylarının televizyonda poker oynamaya davet edilerek stratejik becerilerini ölçmeyi önermişti.