Sporx.com‘un 29 Temmuz 2009 tarihli haberi: Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı Göksel Gümüşdağ, bahis oyunu İddaa’da sistem değişikliğine gidilmemesi gerektiğini, aksi durumda kulüplerin büyük ekonomik sıkıntılar yaşayabileceğini söyledi.

Göksel Gümüşdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Turkcell Süper Lig’deki kulüplerin yanı sıra Bank Asya 1. Lig ile TFF 2. ve 3. Lig’de yer alan takımların sistem değişikliğinden olumsuz etkileneceğini kaydetti.

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener’in konuyla ilgili Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ile görüştüğünü dile getiren Gümüşdağ, ”Konuyu federasyon başkanımızla görüşerek Kulüpler Birliği olarak değerlendirdik” dedi.

İddaa’dan kulüplerin önemli bir gelir sağladığını ifade eden Gümüşdağ, şöyle konuştu:

”Kulüplerin gelir ve gider dengeleri henüz oturmuş değil. Bu dengeyi tutturmak zor. Turkcell Süper Lig’deki kulüpler, İddaa’dan 2,5 ile 3 milyon lira arasında gelir sağlıyor. Ligde 14 Anadolu kulübü var. Kulüplerin en az 2 milyon lira kayıpları olacak. Zaten kulüplerimizin ciddi ekonomik sıkıntıları var. Bank Asya 1. Lig’in yayın geliri olmadığı için daha çok sıkıntıları olacak. Sistem değişikliği kulüpleri düşündürüyor. Sistem eskisi gibi kalmalı. Bütçeyi kafa kafaya zor götürebiliyoruz. Kulüplerimiz ciddi sıkıntılar çekecek.”

Kulüpler Birliği olarak en yakın zamanda Bakan Özak ile görüşeceklerini dile getiren Gümüşdağ, ”Taleplerimizi iletmek için görüşme talep ediyoruz. Bunun öncülüğünü federasyon başkanımız yapıyor. Bakan ile görüştükten sonra Başbakan ile görüşme isteğimiz olabilir. Çünkü İddaa gelirleri bizim için çok önemli. Olumlu gelişmeler olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Göksel Gümüşdağ, Bank Asya 1. Lig’deki kulüp başkanlarının kendilerini arayarak sıkıntılarını dile getirdiklerini sözlerine ekledi.

Yeni sezonda İddaa’dan kulüplere hasılatın yüzde 10’u yerine, oynanma oranının yüzde 10’u verilecek.