Sabah Gazetesi’nin 26 Temmuz 2008 tarihli haberi: iddaa şartnamesinde 3 önemli değişiklik var. Bayi sayısının düşürülmesi, borç ve özkaynak şartlarındaki iyileştirme Doğan’ın ortağı Lottomatica’yı işaret ediyor..

Spor Toto tarafından son anda ertelenen iddaa ihalesine ilişkin şartnamede Aydın Doğan ve ortağı Lottomatica’yı işaret eden bayilik şartı indiriminden sonra özkaynak ve borçluluk oranları konusunda da değişiklik yapıldığı belirlendi. Lottomatica’nın tutturamayacağı özkaynağın aktiflere oranına ilişkin şart 0.35’ten 0.10’a çekilirken kısa vadeli borçların özkaynağa oranının da 0.75’ten 0.60’a indirildiği ortaya çıktı.

DEVLER İLGİLENİYOR
Dünya devleri Ladbrokes, Lottomatica, Yunan Intralot, Austria Lottary’nin yanı sıra Türkiye’den Esas Holding, Arena, Net Holding, Coral, Doğan Grubu ve halihazırda iddaa’yı işleten Karamehmet’e ait İnteltek iddia ihalesi için hazırlanıyor. İhaleye Doğan Grubu, İtalyan Lottomatica ile giriyor. Yıllık minimum 1.5 milyar dolarlık ciro garantisiyle 10 yıllık ihaleye çıkmaya hazırlanan Spor Toto Teşkilatı, geçen hafta 21 Temmuz olarak kararlaştırdığı iddaa ihalesinin tarihinin 12 Ağustos’a çekildiğini duyurmuştu. Ancak tarih yanında şartnamede de değişiklikler yapıldığı öğrenildi. En önemli revizyon bayi şartında oldu. Eski şartnamede bayi şartı 2 bin 400 olarak konuldu ancak yenisinde kurulması gereken bayi sayısı 1000′ indirildi. Bu şartın Lottomatica için düşürüldüğü belirtilirken bu iddiaya bilanço yeterliliğine yönelik şartlarda yapılan değişiklikler de eklendi.

BORCU ARTTI
Buna göre eski şartnamede özkaynağın aktife oranı yüzde 35 öngörülürken, oran yeni şartnamede yüzde 10’a çekildi. Bir diğer değişiklik ise borçlarla ilgili. Verilere göre kısa vadeli borçların özkaynağa oranının yüzde 75’ten küçük olması gerekirken bu şartın yüzde 60’a indirildiği öğrenildi. Lottomatica’nın yüzde 35’lik şartı tutturamadığı nedeniyle oranın yüzde 10’a çekildiği, kısa vadeli borçlarının da geçen yıl Gtech’i aldığı için yüksek olduğu belirtildi. Şirketin bu alışveriş nedeniyle bilançosunda 2.2 milyar Euro’luk borç olduğu, bu yüzden borçluluk şartının düşürülüğü iddialar arasında.

İddaa’nın Tarihçesi:
1
2002’de altyapı için açılan ilk ihalede 5 firma şartname satın aldı. Ancak İnteltek dışında kimse teklif vermedi.

2 2008 şubat ayına kadar geçerli olan sözleşme, gelirden yüzde 4.3 oranında pay alınmasını öngörüyordu.

3 İkinci ihale Eylül 2003’te yapıldı. İnteltek’in katıldığı ihale yüzde 12 pay ile sonuçlandı. Böylece firmanın aldığı pay % 16.3’e çıktı.

4 Normal süresi 8 yıl olan sözleşmeyi, Danıştay, “Yasal zemini yok ve hukuka aykırı olarak yapıldı” gerekçesi ile Mart 2007’de iptal etti.

5 Bunun üzerine Spor Toto, oyunun durmaması için İnteltek’le 1 yıllık geçici sözleşme yaptı. Sözleşme, Mart 2009’da sona erecek.

6 12 Ağustos’taki ihale ertelenmezse kazanan firma Mart 2009’da hizmete başlayacak.

‘Amaç katılımı artırmak’
Spor Toto Müdürlüğü, yaptığı yazılı açıklamayla şartnamedeki değişikliğin nedenini katılımı artırma isteğine bağladı. Açıklamada, bayi şartının 1000’e çekildiği kabul edilirken amacın ‘adresin belli’ edilmesi değil, rekabet yaratmak olduğu kaydedildi.

‘Değişmezse yine tek firma katılır’
Doğan Yayın Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, yaptığı yazılı açıklamada ihale ile ilgilenen şirketlerin katılıma kısıtlama getiren şartlara ilişkin endişelerini Spor Toto’ya ilettiklerini söyledi. İddaa için 2002 ve 2003’te açılan iki ihalede de İnteltek dışında teklif veren olmadığını hatırlatan Yalçındağ, şartnamenin değişmemesi halinde yine ihaleye tek bir firmanın katılacağı kuşkusunu yetkililere dile getirdiklerini belirtti. Yalçındağ, İdare’nin de bu endişeleri dikkate alarak katılımı artırmak için şartnameyi değiştirdiğini ifade etti.