Hürriyet Gazetesi‘nden Ulaş Sağ’ın 29 Ocak 2010 tarihli haberi: Kulüpler için büyük gelir kapısı olan İddaa oyununda teşkilatın keyfi davranması, hakkını arayanların cezalandırılmasına ilk tepki Dardanelspor Başkanı Niyazi Önen‘den gelirken, başkanlar konuyu Federasyon Başkanı Mahmut Özgener‘e götürmeye hazırlanıyor.

FUTBOL Federasyonu‘nun çarşamba günü Bank Asya 1. Lig kulüplerinin temsilcileriyle İstanbul‘da yaptığı toplantıda, Dardanelspor Başkanı Niyazi Önen ile 1. Lig Kulüpler Birliği Başkanı Bayram Akgül arasında yaşanan kavga, kulüplerin Spor-Toto Teşkilatı‘yla ilgili sıkıntılarını da su yüzüne çıkardı. Sezon başında İddaa‘dan kulüplere dağıtılan payın önce azaltılıp, daha sonra Başbakan Tayyip Erdoğan‘ın talimatıyla eski haline getirilmesi sürecinde, bazı kulüplerin arada oluşan kaybın ödenmesi için Spor Toto‘ya başvurması, teşkilat Müdürü Bekir Yunus Uçar‘ı kızdırdı.

Bayram Akgül‘le tartıştı
Spor Toto Teşkilatı bu istekleri geri çevirirken, talebinde ısrarcı davranan Dardanelspor‘un ilk yarının son beş haftasında Adanaspor, Samsunspor, Giresunspor, Altay ve Gaziantep BŞB ile yaptığı karşılaşmalar İddaa‘ya alınmadı. Bu beş maçlık süreçte 300 bin TL civarında zarara uğrayan Çanakkale temsilcisinin Başkanı Niyazi Önen, İstanbul‘daki toplantı öncesi 1. Lig Kulüpleri Birliği Başkanı ve Adanaspor Başkanı Bayram Akgül‘ü, konuyu gündeme taşımadığı için sert bir şekilde uyardı.

Yeniden gündeme gelecek
Çanakkale Dardanelspor‘un yanı sıra, diğer Ege kulüplerinin de Spor-Toto‘nun İddaa konusundaki uygulamalarından büyük rahatsızlık duyduğu ancak kulübün tek gelir kapısı olması nedeniyle teşkilatla karşı karşıya gelmemek için sessiz kaldığı belirtildi. Niyazi Önen‘in geçtiğimiz gün yaptığı çıkışın ardından önümüzdeki toplantıda konunun yeniden gündeme geleceği ve kulüp başkanlarının Federasyon Başkanı Mahmut Özgener‘den arabuluculuk yapmasını isteyeceği öğrenildi.

Kavga istifa ile sona erdi
İstanbul‘daki toplantıdan sonra Niyazi Önen ile Bayram Akgül arasındaki kavgayı Haber Türk gazetesi gündeme getirdi. Gazetenin haberine göre toplantı öncesi Akgül‘e sert çıkan Önen, ‘Haklarımızı savunamıyorsun. İddaa‘ya istedikleri kulübü alıyorlar, istemediklerini almıyorlar. Hiç sesini çıkarmıyorsun. Bizi temsil edemiyorsun’ diye tepki gösterdi. Bayram Akgül bu olay üzerine, ‘Ben bırakıyorum. Buyursun daha iyi yapan gelsin’ diyerek istifa kararı aldı.