Hürriyet Gazetesi’nin 1 Eylül 2008 tarihli haberi: Tamamlanan projelerle hızla büyüyen Türkiye Jokey Kulübü, at yarışlarından 2008 yılında 2 milyar YTL ciro bekliyor. Son dönemlerde illegal oyunlardan şikayet eden Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Kadri Ekinci, “Yasal olmayan at yarışı oyunları pazarı 1 milyar dolara ulaştı. Yetkililerden destek bekliyoruz” dedi.

TÜRKİYE‘de illegal at yarışı pazarı 1 milyar dolara ulaştı. Özellikle büyük şehirlerde sıkça oynanan bu oyunlar at yarışı sektörünü de olumsuz yönde etkiliyor. Yazıcı adı verilen sistemle daha çok kahvehanelerde oynanan yasal olmayan at yarışı oyunları yasal oyunlara göre yüzde 30 daha fazla kazandırıyor. Daha önce Singapur ve Japonya gibi ülkelerde sıkça rastlanan bu oyunlar gelişmiş ülkelerdeki modeller örnek alınarak önüne geçilmek isteniyor. Tamamen güvene dayalı bir sistemle oynanan bu oyunların önüne geçmek için Türkiye Jokey Kulübü de harekete geçti. Yabancı ülkelerden katılacak yetkililer bu oyunlarla mücadele yollarını masaya yatıracak.

İllegal oyunların at yarışı sektöründen önemli bir pay çaldığını söyleyen Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Kadri Ekinci, şu değerlendirmeyi yaptı: “Biz kendi pazarımızı geliştirmek için her geçen gün yeni projeler üretiyoruz. Ancak illegal oyunların önüne geçemedik. Bunun için yetkililerin bize yardımcı olması lazım. Bugün bu oyunların değeri maksimum 1 milyar dolara ulaştı. Vergi gibi maliyetler olmadığı için oynayanlar yüzde 30 daha fazla kazandırıyor. Sektörün gelişimini engelleyen bu sistem için yabancı ülkelerdeki mücadele modelleri dikkate alınmalı.”

Hedef 2 milyar YTL
İstanbul‘da yenilenen stadyum projesi ile at yarışı oyunlarının hızla geliştiğine dikkat çeken Yasin Kadri Ekinci, şöyle konuştu: “Gece koşuları sektörü daha fazla büyütecek. Bugün İstanbul Veliefendi Hipodromunun ışıklandırma projesine tam 14 milyon Euro yatırım yaptık. Bu sayede gece koşuları da başladı. Yapılan ışıklandırma projesi 16 futbol stadyumunu aydınlatacak bir proje oldu. Bu çalışma ile ciromuza 54 milyon YTL‘lik bir ek katkı sağlamış olacağız. Yıl sonu ciro hedefimiz ise 2 milyar YTL‘ye ulaşmış olacak. Bacasız dev bir sanayi oluşturduk. Bu sektör Türkiye‘deki bütün şans oyunlarının gelişimini de hızlandıracak. İllegal oyunların sona ermesi de pazarı büyütecek.”

At yarışı festivali
Yeni hipodromlar ve yeni ışıklandırma projeleri bulunduğunu anlatan Ekinci, şu bilgileri verdi: “2007 Mayıs ayında İzmir‘de ışıklandırma projemizi tamamladık. Sonra İstanbul bitti. Şimdi sırada Adana var. Futboldaki gibi stadyumları teker teker ışıklandıracağız. Bu projeler çok önemli. Ayrıca Antalya‘da tamamlamak istediğimiz bir proje var. Arsa çalışmaları bitince burada at yarışı festivali yapılacak bir hipodrom kuracağız. Para harcayan yabancı turisti at yarışları ile bölgeye çekeceğiz. 2.5 ay sürecek koşular tam anlamıyla at yarışı festivaline dönüşecek. Burada da yabancı ülkelerdeki bazı modeller ele alınacak. Bu sayede para harcayan turisti çekmiş olacağız.”

27 yabancı at 2.9 milyon dolar ödüle koşacak
ÖNÜMÜZDEKİ günlerde İstanbul‘da yapılacak uluslararası at yarışı ile ilgili bilgi veren Yasin Kadri Ekinci, şöyle konuştu: “Bu yarışlar dünya genelinde büyük ilgi görüyor. Türkiye‘de bu yıl düzenlenecek yarışlara 130 yabancı at müracaat etti. 27 at geliyor. İstanbul‘da 2 günlük bir at yarışı festivali olacak. Toplam 8 koşunun yapılacağı yarışlarda 2 milyon 975 bin dolar ödül dağıtılacak.”