“Bilinçli kumar oynamayı öğrenmeleri için öğrencilere kumar dersleri verilmeli.” Bu sözler, İngiltere eğitim bakanlığına sunulmuş bir raporda yer alıyor.

Ülkedeki bir yardım kuruluşu, eğitim bakanlığına hazırladığı raporda öğrencilere kumar oynama öğretilerek onların ‘kontrolsüz kumarbaz’ olmalarının önüne geçilebileceğini ileri sürdü.

Kumar sektöründen yaklaşık 3 milyon Sterlin yardım aldığı belirtilen GamCare isimli kuruluş, eğitim bakanlığına bir rapor hazırlayarak derslerde öğrencilere kumar oynamayı öğretmenin çok faydalı olacağını iddia ederek, böylelikle gençlerin kumar oynarken daha bilinçli davranacaklarını ve hayattaki risklerle daha kolay mücadele edebileceklerini savundu.

18 yaş altında 100 bin kişinin sorumsuzca kumar oynadığı belirtilen raporda, “Kumar oynamayı bilen bir kişi hayatta önüne çıkan farklı ihtimaller karşısında hangisini tercih edeceğine daha iyi karar verebilir.” ifadeleri de dikkat çekti.

GamCare Genel Müdürü Andy McLellan, kuruluşlarının en büyük amacının kumarı herkes için güvenli bir Oyun haline getirmek olduğunu söyleyerek, “Özellikle de gençler arasında kumar oynamayı daha güvenilir kılmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Toplumun büyük bir kısmı için kumarın zevkli bir eğlence aracı olduğunu savunan McLellan, “Şöyle bir gerçek de var ki, 12-15 yaş arasındaki 60 bin kişi kontrolsüz ve problemli kumarbaz. Bunu engellemenin en etkili yolu müfredata kumarla ilgili dersler koymak.” dedi.

Bu raporu memnuniyetle karşılayan İşçi partili Gölge Eğitim Bakanı Stephen Twigg, “Bu, şansa bırakılmayacak bir konu.” şeklinde açıklamada bulundu. Twigg, özellikle internet ortamındaki ‘online kumarın’ gençler arasında oldukça yaygınlaştığına dikkat çekerek, “Uyuşturucu ve içki alışkanlıkları konusunda olduğu gibi gençlere kumar hakkında da bilgilendirmek çok doğru olacaktır. Onları yetişkinlerin dünyasına hazırlayacaktır.” dedi.

Meclis Eğitim Komisyonu Başkanı Graham Stuart ise okulların toplumun rahatsızlıklarına çare aranan yerler olmadığını söyleyerek, “Ahlaklı, nezih bir eğitim almaları için öğrencilere temel değerler öğretilmeli.” tespitinde bulundu.

(Cihan Haber Ajansı) 03.12.2011