İnternetin yaygınlaşmasıyla vatandaşlar kahvede oyun oynamak yerine bilgisayar veya cep telefonunda oyun oynamayı tercih edince kahveciler mağdur oldu.

TÜRKİYE Kahveciler, Kırathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, sanal okey başta olmak üzere internet ortamında oynanan oyunların kahveci esnafını olumsuz etkilediğini söyledi.

Ağaoğlu, internetin tüm kesimlerde olduğu gibi kendilerini de etkilediğini, artık vatandaşların kahvede okey oynamak yerine evlerinde, işyerlerinde veya başka bir sosyal ortamda bilgisayar, cep telefonu veya Iphone kullanarak bu eğlencesini gerçekleştirdiğini belirtti.

Okey, tavla, poker başta olmak üzere kahvehane kültürüne ait eğlendirici oyunların internet ortamına taşındığını vurgulayan Ağaoğlu, ‘Zaman zaman restoranda yemek yerken bile insanların internete girerek okey oynadıklarına şahit oluyoruz’ diye konuştu.

Sanal bizim yerimizi tutmaz

Sanal alemin kahvehanelerin yerini tutamayacağını da savunan Ağaoğlu, şöyle devam etti:
‘Kahvehaneler sosyal bir ortam. İnsanlar burada hem oyunlarını oynuyorlar hem de bir birleriyle hasret giderip dertleşiyorlar. Zaman zaman okeyi dışarı atan kişi alkışlanıyor. Hatta tüm kahvehanede bulunanlara bu keyifle çay bile ısmarlıyor. Bu nedenle stres atmak için kahvehaneler birebir mekanlar. Ancak bunu internette okey veya başka bir oyun oynayan kişi için düşünmek doğru olmaz. Sanal ortamda sadece vakit geçirmek için oyun oynanabilir’

Hurriyet.com.tr – 27.11.2011