İSTANBUL‘da kumar oynatanlara yönelik olarak düzenlenen operasyonda gözaltına alınan aralarında 1 emekli mit mensubu, 3 jandarma, 15 polis ve 1 belediye çalışanının da bulunduğu 62 kişilik çetenin 2 yıl içinde yağmalamadan kumara kadar 17 ayrı suça karıştığı belirtildi.

Organize Suçlar Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, iki yıl önce e-posta yoluyla gelen bir ihbar üzerine harekete geçmişti. Fiziki ve teknik takibin ardından çek senet tahsilatı yapmaktan kumar oynatmaya kadar her türlü suç alanında faaliyet gösteren bir çeteye ulaşıldı. Bunun üzerine 3 gün önce Ocak günü Şanlıurfa, Kocaeli, Erzurum, Hakkari, Sakarya, Şırnak ve İstanbul‘da 21 ilçede tespit edilen adreslere eşzamanlı operasyon düzenlendi. Baskında aralarında 1 emekli mit mensubu, 3 jandarma, 15 polis ve 1 belediye çalışanının da bulunduğu 62 kişi gözaltına alındı. Ev, işyeri ve kumarhane olarak kullanılan yerlerde yapılan aramalarda 6 ruhsatsız tabanca, 1 el bombası, 300 mermi, 313 bin 977 ABD doları, 5 bin Euro, 33 bin 790 TL, 1 aydınlatma fişeği, 48 gram uyuşturucu madde, 78 adet çek senet, 4 telsiz, 1 kelepçe, çok sayıda oyun pulu, oyun kağıdı, kumar alacak ve borçlarının yazılı olduğu döküman, bilgisayar, ve tarihi eser olduğu düşünülen malzemeler ele geçirildi. Bu malzemeler bugün sergilendi.

Zanlılardan muvazzaf olan 2 binbaşı ve 1 yarbay Beşiktaş‘taki Merkez Komutanlığı‘na 59 kişi ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü‘ne götürüldü. Elebaşı M.İ‘nin Beykoz, Başakşehir ve Tuzla‘da dernek adı altında açtığı yerlerde kumarhane kurduğu belirtildi. Şüphelilerden 2 binbaşı, 1 yarbay ve 15 polisin operasyonlar öncesi çeteye bilgi verdiği ve kanun dışı işlerinde yardım ettiği öğrenildi. Yetkililer, kamu görevlilerinin yaptıkları yardımların durumuna göre çeteden para aldığını belirtti. Polislerin 15 günde bir çeteden 1000‘er TL aldığı bildirildi. Zanlılardan emekli mit mensubunun da çeteye istedikleri kişilerle ilgili olarak özel bilgileri sattığı öne sürüldü.

Yapılan sorgulama sonucunda çetenin 1 Haziran 2010 ve 3 Ocak 2012 tarihleri arasında kumar alacağı sebebiyle vatandaşın tehdit edilmesinden yağmalamaya; çek senet tahsilatından yaralamaya kadar 17 ayrı suça karıştığı ortaya çıktı.

İşlemleri tamamlanan şüphelilerden 10‘u savcılık talimatıyla emniyetten serbest kaldı. Geri kalan 52 kişiden 3‘ü tutulduğu Beşiktaş‘taki Merkez Komutanlığı‘ndan 49 kişi ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü‘nden adliyeye sevk edildi.

Kaynak: Hurriyet.com.tr – Elvan EZBER/İSTANBUL, (DHA) – 30.01.2012