İsrail’de merkezi bulunan bir sisteme ana serverla bağlanarak Beşiktaş ve Şişli’de kurduğu 5 ayrı kumarhanede internet üzerinden kumar oynattığı iddiasıyla gözaltına alınan “Avi” lakaplı İsrail vatandaşı Avraham T.’nin adamlarına bağlılık yemini ettirdiği ortaya çıktı. Avraham T.’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kumarhanesi bulunduğu belirtilen türkücü İbrahim Tatlıses’e de benzeri sistemi kurduğu öğrenildi.Organize polisinin düzenlediği operasyon polis kamerası tarafından saniye saniye görüntülendi.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uluslararası bir kumar şebekesinin Şişli ve Beşiktaş’ta internet üzerinden kumar oynattığı bilgisine ulaştı. Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü’nün de teknik yardımı sonucunda merkezi İsrail’de bulunan bir sisteme İstanbul’da bir ana serverden bağlantı yapıldığı tespit edildi. Yapılan projeli çalışma sonucunda şebekenin kimliği ve çalışma yöntemi de ortaya çıkarıldı.

Edinilen bilgiye göre “Avi” lakaplı İsrail vatandaşı Avraham T., Levent’teki Metrocity alışveriş merkezinde çocuk Oyunları yazılımı yapan “Game on electronic” isimli bir şirket kurdu. Çocuk Oyunları yazılımı yaptığı söylenen Avraham T.’nin bu işyerinde kumarhanelere internet üzerinden kumar Oyun programı yaptığı öne sürüldü. İsrail’le irtibatlı olan Avraham T., Şişli ve Beşiktaş’ta açtığı 5 ayrı işyerine bilgisayarlar kurarak kumarhaneye çevirdi.

BİLGİSAYARLARIN HARDDİSKİ YOK

Her kumarhanede bulunan 20 bilgisayar ana server aracılığıyla İsrail’deki merkezi sisteme bağlanıyordu. Harddiskleri çıkarılan bilgisayarlara içerisinde Oyun bulunan hafıza kartı takılıyordu. Müşteriler nakit para vererek oturdukları bilgisayarlarda internet aracalığıyla İsrail üzerinden kumar oynuyordu. Kumarda kazanılan miktar da kumarhane işletmecisinden nakit olarak alınıyordu. Zanlıların polis operasyonlarına karşılık, kumarhane çevresinde güvenlik kameraları kurduğu ve ani baskınlarda bilgisayarı kapattığı bildirildi. Bilgisayarların kapandığında harddiski olmadığı için herhangi bir kayıt tutmadığı öğrenildi.

Ekipler, tespit ettikleri kumarhane adreslerine daha önce 9 kez baskın yapıldığını gördü. 19 Ekim 2007, 23 Temmuz 2009, 28 Ağustos 2009, 29 Eylül 2009, 6 Ekim 2009, 27 Ekim 2009, 16 Kasım 2009, 10 Mart 2010 ve 7 Nisan 2010’da yapılan baskınlarda Avraham T’nin yakalanmadığı anlaşıldı.

Bunun üzerine savcılık izniyle 3 Aralık 2010’da Şişli ve Beşiktaş’taki 5 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskında Avraham T., Metrocity’deki işyerinde diğer 6 adamı ise işlettikleri kumarhanelerde gözaltına alındı. Yapılan aramalarda 82 kumar oynamada kullanılan bilgisayar, 1 pos cihazı, 7 çek, 2 senet, çok miktarda Oyun pulu, karşılığında para miktarlarının da İbranice yazılı olduğu isim listelerinin bulunduğu çok sayıda doküman, banka hesap cüzdanları, havale talimatları, çok sayıda doküman ele geçirildi.

BAĞLILIK YEMİNİ ETMİŞLER

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan sorgulamada 5 kumarhane işletmecisinin Avraham T.’ye bağlılık yemini ettiği ortaya çıktı. Avraham T’nin Oyun sistemini yükleyerek kurduğu kumarhanenin işletmecilerine “Bu sistemle kumar oynayacağım” diyerek yemin ettirdiği öğrenildi. Yetkililer, kumarhanelerde tutulan ajandalara bakıldığında kumardan aylık 50 milyon TL gelir elde edildiğinin anlaşıldığını belirtti. Paraların günlük veya haftalık olarak İsrail’de bulunan “Elfi” isimli bir kişinin hesabına yatırıldığı bildirildi. Avraham T.’nin de gelirden yüzde 25 pay aldığı kaydedildi.

Öte yandan Avraham T’nin Türkiye dışında Çek Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de benzeri sistemi kurduğu öğrenildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kumarhanesi bulunan türkücü İbrahim Tatlıses’e de Oyun sistemini Avraham T’nin verdiği öne sürüldü. Soruşturma kapsamında Tatlıses’in emniyete giderek ifade vereceği belirtildi.

Doğan Haber Ajansı – 06.12.2010