İstanbul’da geçen yıl ve bu yılın 5 aylık döneminde çeşitli adreslere düzenlenen 210 operasyonda, kumar oynadıkları ya da oynattıkları iddiasıyla 3 bin 925 kişi yakalandı.

Aa muhabirinin İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak ve Kumar Büro Amirliğinden derlediği bilgiye göre, İstanbul polisi, geçen yıl çeşitli ilçelerde belirlenen adreslere düzenlediği 140 operasyonda, 2 bin 650 kişiyi kumar oynadıkları ve oynattıkları iddiasıyla gözaltına aldı.

“Kumar oynamak”la suçlanan 2 bin 500 kişi, toplam 385 bin TL para cezası kesilerek, serbest bırakıldı. “Kumar için yer ve imkan sağlamak”la suçlanan 150 kişi ise sevk edildikleri mahkemelerce verilen 6’şar aylık hapis cezaları, 500 ile 600’er TL arasında para cezasına çevrildi.

Söz konusu adreslere üst üste kumar oynamaktan birçok kez işlem yapılarak mühür vurulduğu, ancak mühür fekki yapılarak tekrar dernek adı altında bu adreslerin işletmeye açıldığı belirtildi.

Polis, bu yılın 5 aylık döneminde de “Dernek” adı altında çalışan, ancak gece geç saatlerde kumar oynatıldığı belirlenen Şişli, Beşiktaş, Bakırköy, Başakşehir, Küçükçekmece, Kağıthane, Kadıköy, Beykoz ve Maltepe’deki çeşitli adreslere 70 kez operasyon düzenledi.

Bu operasyonlarda, “kumar oynamak”la suçlanan 1200 kişi ile “kumar için yer ve imkan sağlamak”la suçlanan 75 kişi gözaltına alındı.

Emniyete getirilen 1200 kişi, haklarında kumar oynadıkları gerekçesiyle “Kabahatler Kanunu” uyarınca yaklaşık 185 bin TL para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı. Diğer 75 kişi ise sevk edildikleri mahkemelerce verilen 6’şar aylık hapis cezaları, 500 ile 600 TL arasında para cezasına çevrilerek salıverildi.

Fatih Çakmak – Anadolu Ajansı – 04.06.2011