İzmir’in Alsancak semtinde, kumarhane olarak kullanılan daireye gizli düzenek kurdurtmak amacıyla getirtilen elektronikçi ve arkadaşının zorla alıkonulduğu iddiasıyla operasyon düzenlendi. Operasyonda zorla alıkonuldukları ileri sürülen 2 kişi kurtarılırken gözaltına alınan 8 kişiden 5’i tutuklandı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, E.B’nin Alsancak’taki lüks bir konuta kumarhane oluşturmaya çalıştığı, gizli kamera ve ses düzeneği konusunda yeni program geliştirip düzenek kuran M.S. ile arkadaşı S.B’yi zorla alıkoyduğu bilgisi üzerine takip başlattı. İki kişinin Alsancak’taki bir dairede tutulduğunu belirleyen ekipler, operasyon başlattı. Lüks daireye özel harekat ekiplerinin desteğiyle baskın yapan polis, M.S. ile S.B’yi kurtarırken, binadaki H.S, Ö.S, B.Ö, çevresinde güvenliği sağlayan G.K, T.B, E.D, H.Y’yi yakaladı.

Operasyonda 7’si tamamlanmış, 2’si ise yapım aşamasında olan poker, rulet ve kollu makineler ele geçirdi. Kumarhanelerde kullanılabilecek bir güvenlik kamera takip sistemi ile bilgisayar programı geliştirdiği ileri sürülen M.S, polislere zanlılar tarafından alıkonulduğunu söyledi. Zanlıların kumarhaneye çevrilen dairede M.S’ye, kumar oynayanların ellerindeki kağıtları görebilecek ve masada bulunan kağıtları masa altından izleyebilecek gizli kamera düzenekleri kurdurttukları, rulet makinesinde topun istedikleri sayıda kalmasını sağlayan bilgisayar düzeneği yerleştirdikleri, Oyuna katılan adamlarıyla iletişimi sağladıkları ses düzeneği hazırlattıklarının tespit edildiği ileri sürüldü.

Zanlıların, binadaki aynı katta bir daire daha satın alarak, kameraları buradan izledikleri ve yönlendirmeleri bu daireden yaptıkları belirlendi. Lüks binadaki iki dairenin sahibi görünen Z.G. de polis tarafından gözaltına alındı. Firarda olan ve yakalanmasına çalışılan E.B’nin, 11 Kasım 2010 tarihinde cezaevinden çıktığı ve yeni organizasyonlara giriştiği kaydedildi.

Polis, zorla alıkonulduğu ileri sürülen M.S’nin, benzer düzenekler oluşturduğu yönündeki iddiaların araştırıldığını bildirdi.

Gözaltına alınan H.S, Ö.S, B.Ö, G.K, T.B, E.D, H.Y ve Z.G tutuklanmaları istemiyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi. Savcılık tarafından H.S, H.Y ve T.B serbest bırakılırken, diğer 5 kişi tutuklanmaları istemiyle mahkemeye gönderildi. Mahkemede sorgulanan Ö.S, B.Ö, E.D, Z.G ve G.K, “hürriyeti tahdit” ve “zorla alıkoyma” suçlarından tutuklandı.

Cihan Haber Ajansı – 06.04.2011