Hürriyet Gaztesi’nin 26 Şubat 2009 tarihli haberi: Cumhurbaşkanlığı‘na bağlı Devlet Denetleme Kurulu‘nun (DDK) “talih ve şans oyunları ile yarışlar” ile ilgili raporunda, büyük ikramiyelerin talihlilere tek seferde değil taksitle ödenmesi, bu oyunlardan elde edilen kamu payının yeni üniversitelerin finansmanında kullanılması ve bağımlı iştirakçiler için rehabilitasyon ve tedavi sistemleri oluşturulması önerileri yer aldı.

6.2 milyar YTL
DDK‘nın raporunda, geçen yıl talih ve şans oyunlarında vergiler dahil 6.2 milyar TL hasılat elde edildiği, 3 milyar TL ikramiye dağıtıldığı, 1.4 milyar TL verginin yanı sıra kamu payı olarak da 530 milyon TL ödendiği belirtildi. Raporda, bu gelirden sosyal sorumluluk çerçevesinde kamuya yararlı alanlara tahsis edilen kaynağın ise 340 milyon TL olduğu kaydedildi. Kamu payının kullanımı konusunda değişiklik önerilen raporda, herhangi bir kurum sınırlamasına gidilmeksizin bu payın eğitim ve sağlık hizmetleri, bilimsel araştırmalar, çevre projeleri, sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetler ile gençler, engelliler ve yaşlılar ile ilgili çalışmalar, oyun ve madde bağımlılığı ile mücadele, kültür ve tabiat varlıklarının korunması, yeni üniversitelerin kurulması gibi toplumsal fayda üretecek alanlarda hazırlanacak projelerin finansmanında kullanılması istendi.

İkramiye taksitle ödensin
Raporda, tek seferde ödenmesinin yarattığı sorunlara dikkat çekilerek, büyük ikramiyelerin tek seferde ödenmesi yerine talihlilere taksitle ödenmesi önerisi de yer aldı. Raporda, taksitle büyük ikramiye uygulamasının ABD‘nin bazı eyaletlerinde uygulandığı da anımsatıldı. Raporda, sorunlu oyuncu ya da bağımlı kategorisine giren iştirakçilerin saptanarak bunlarla ilgili rehabilitasyon ve tedavi sistemleri oluşturulması, danışma ve yardım hatlarının devreye sokulması da istendi.