İstanbul’da yasadışı şekilde kumarhane işlettiği öne sürülen ve aralarında asker ile polislerin de bulunduğu şüphelilere ilişkin soruşturma tamamlandı.

Özel yetkili savcılık tarafından yürütülen “kumar çetesi” soruşturma tamamlandı. 200 sayfalık iddianamede, 15 polis ile 3 muvazzaf subayın da aralarında bulunduğu 72 şüpheli yer alıyor.Bir numaralı şüphelinin İranlı Mahmut İbrahimiye olduğu iddianamede, polis ve askerlerin ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ suçundan 4.5 yıla kadar hapsi isteniyor.

15 POLİS 3 MUVAZZAF SUBAY SANIK

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında 15 polis ile 3 muvazzaf subayın da aralarında bulunduğu 72 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi. İddianamede bir numaralı şüpheli İranlı Mahmut İbrahimiye oldu. İbrahimiye’nin ‘örgüt kurmak’, polis ve askerlerin ise ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ ile suçlandığı iddianame yaklaşık 200 sayfadan oluşuyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilliğince onaylanan iddianame İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkemenin iddianamenin kabulü veya reddi için 15 gün süresi bulunuyor.

POLİS VE ASKERLER ÇETE İLE İŞBİRLİĞİ YAPTI İDDİASI

4,5 yıla kadar hapis cezası istenilen polis ve askerler iddianamede, kumar çetesinin faaliyetlerine göz yumma karşılığında rüşvet aldığı ve şebekeye yönelik olası polis baskınlarını da haber verdiği anlatılıyor.

Soruşturma kapsamında şüpheli sıfıtayla ifade veren İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Albay Hüseyin Kurtoğlu, iddianamede sanık olarak yer almadı. 23 Şubat’ta savcılıkta ifade veren Kurtoğlu, hakkında dava açılmasına gerek görülmeyerek takipsizlik kararı verildi.

27 OCAK’TA OPERASYON DÜZENLENDİ

İstanbul’da kurdukları yasadışı kumarhaneleri, asker ve polise rüşvet vererek işleten, kumar borcu olanları da tehdit ederek zorla tahsilat yapan çeteye 27 Ocak 2012 günü operasyon düzenlenmişti. Gözaltına alınan 45 kişinin arasında 15 polis ve 3 subay da bulunuyordu. Yapılan çalışmalarda çetenin Bahçeşehir, Beykoz ve Tuzla’da bazı ev ve villaların kumarhaneye çevirdiği ve kumarhanelere yakın bölgelerdeki polis ve askerleri haraca bağlayarak baskınları önceden haber aldığı belirlendi. İddiaya göre çetenin lideri İran asıllı Mahmut İbrahimiye. Operasyonlarda 250 bin dolar nakit para, 5 ruhsatsız tabanca, 1 el bombası ele geçirildi.

Kaynak: DHA – 19 Haziran 2012