Asker ve polis destekli kumar çetesine yönelik iddianame kabul edildi. Örgütün kültür ve dayanışma derneği adı altında kumarhane işlettiği belirtilen iddianamede, örgütle ilişkili eski bir MİT elemanı için Başbakanlık’tan izin istendi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı İsmail Göktürk tarafından hazırlanan iddianamede suç örgütünün liderinin İran uyruklu Mahmut İbrahimiye olduğu belirtildi. İbrahimiye’nin geçimini kumarhane işletmek gibi yasal olmayan yollardan sağladığı, Tuzla, Beykoz ve Başakşehir ilçelerinde kumarhane işlettiği anlatıldı.

Örgütün kumar faaliyetlerini yürüttüğü bölgelerdeki polis ve jandarma görevlileri ile ilişki kurarak kumar oynatılmasına göz yumulması, baskın yapılmaması ve yapılacak baskınlardan önceden haber verilmesi konusunda açıkça veya zımni olarak anlaşma sağladıkları ve bu anlaşma çerçevesinde kamu görevlilerine rüşvet verildiği belirtildi.

Yarbay Metin Arıkan, Binbaşı Ali Rıza Çiçek, Binbaşı Önder Sazak, Astsubay Zafer Demirbaş, Astsubay Abdurrahim Önal, polis memurları Ayhan Takaoğlu, Osman Akkaya, Salih Demir ve Mustafa Gürhan Yılmaz’la rüşvet ilişkisi bulunduğu kaydedildi.

Örgütün, Başakşehir’de faaliyet gösteren Başakşehir Kültür ve Dayanışma derneği adı altında işlettiği kumarhanenin faaliyetlerinin aksamaması, müşterilerinin baskınlardan rahatsız olmaması için baskın öncesi bilgi almak veya yapılacak denetimlerin yapılmamasını sağlamak amacıyla kumarhanenin güvenliğinden sorumlu emekli polis memuru aracılığıyla Başakşehir emniyetinden ve Asayiş Şube Müdürlüğü Kumar ve Ahlak Masası Büro Amirliği görevlileri ile sıkı ilişkiler içerisinde bulundukları anlatıldı.

Örgütle irtibatlı olan subayların örgütten kadın ve garsoniyer istediği kaydedilen iddianamede baskınları haber vermesi karşılığı Astsubay Zafer Demirbaş’a her ayın 10’unda ve 25’inde düzenli olarak 5 bin dolar rüşvet verildiği belirtildi.

MİT’Çİ İÇİN İZİN İSTENDİ

Soruşturma kapsamında tutuklanan eski MİT’çi Mehmet Fuat B. ile ilgili ‘tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme’, ‘bir adet ateşli silah ve mutat sayıdaki mermileri bulundurma’ suçlarından dava açıldı. Ancak Mehmet Fuat B.’nin dosyasının bir bölümü ayrıldı. Mehmet Fuat B.’nin soruşturma aşamasında görevdeyken suç örgütüne yardım ettiğini belirten savcılık, bu suçlardan da soruşturulması için Başbakanlık’tan izin istedi. Başbakanlığa gönderilen yazı da şüphelinin ‘suç örgütü üyeliği, suç örgütüne yardım etmesi ve görevini kötüye kullanması’ suçlarından soruşturması gerektiği belirtildi.

Başbakanlıktan yanıt bekleyen savcılık iddianamede, “Emekli MİT görevlisi Mehmet Fuat B.’nin görevli iken suç örgütü üyeliği, suç örgütüne yardım etmesi ve görevini kötüye kullanması suçlarından ayırma kararı verilerek soruşturma izni istenmiştir.” denildi.

Mehmet Fuat B.’nin diğer sanıklarla telefon konuşmalarının da yer aldığı iddianamede, şüphelinin ev adresinde yapılan aramalarda el bombası ve mermi bulunduğu da belirtildi.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı