Akşam, istanbul’da üç okula gelir amacıyla langırt masalarının konulduğunu duyurdu. Eğitim, spor ve basın camiasında langırtın ‘spor mu, kumar mı’ olduğu tartışması başladı. Bakan Çubukçu soruşturmanın sürdüğünü açıkladı

Yasa açısından kumar kapsamında sayıldığı için kahvehanelerden çıkarılan langırtın istanbul’daki üç okula gelir getirsin diye kurulmasını ‘Langırttayız hocam’ başlığıyla gündeme taşıyan AKŞAM, tartışmanın fitilini de ateşledi. Gazeteciler, eğitimciler, yazarlar, pedagoglar langırta farklı bir gözlükle baktı.

YAZIKLAR OLSUN

Hıncal Uluç langırt baskını olayına tepkisini şöyle dile getirdi; ‘Üç liseye masatopu ve bilardo masaları konmuş. Hem okula gelir, hem de öğrencilere boş vakitlerini geçirmeleri için iki uluslararası spor ve eğlence imkanı yaratılmış. Anında ihbarlar yağmış.. Müfettişler okulları basmış. Masalar kaldırılmış, soruşturmalar açılmış. Yazıklar olsun.. Milli eğitimimizi bu çağdışı kafalar yönetiyor.’

LANGIRT SATRANÇ GiBi

Spor yazarı Mehmet Demirkol ‘Kumar değildir. Satranç sporsa langırt hayli hayli spordur. 1960’ların yasasıyla langırtı ruletle aynı tutmak hangi akla sığar. Eurosport’ta turnuvaları var.’

‘www.langirt.org’ adlı sitesinin kurucusu olan ve langırt tutkunu Murat Mutlu, ‘Langırt Spor mu, değil mi?’ tartışmasına ‘evet, spordur’ diye yanıt veriyor. Mutlu, yasağın kaldırılarak, turnuvalar düzenlenmesi gerektiğini belirtiyor.

KUMARA YÖNELTEBiLiR

Pedagog Sevil Gümüş ‘Ders aralarında langırt oynayan çocukların aklı Oyunda kalabilir. Konsantrasyonu azalır, hırs yapar, harçlığını bu Oyuna harcayabilir, aç kalabilir. Sonuçta çocuğun iddia ve kumar Oyunlarına ilgisi artar’ dedi.

SPOR DEĞiL, EĞLENCE

Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ayhan Pala da ‘Spor aracı olarak değerlendirilmesi doğru değildir. Spor aracında bedenin ve fiziğin katkısı olması lazım. Benim bildiğim kadarıyla soruşturma da başlamış. Bence langırt yerine daha farklı alternatifler sunmalılar’ dedi.

BAŞBAKAN DA OYNUYOR

Balıkesir’de 2009 yılında bir alışveriş merkezi tarafından düzenlenen 19 Mayıs şenlikleri kapsamında langırt oynattığı iddia edilen Gökhan Ş. ‘1072 sayılı rulet, tilt, langırt ve benzeri Oyun Alet ile Makineleri Hakkında Kanunu’na muhalefet’ suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırılmış ayrıca 375 TL para cezası kesilmişti. Karar karşısında şoke olan genç, Başbakan Erdoğan’ın da langırt masasında oynarken fotoğraflarının basında çıktığını iddia ederek, ‘Başbakan Erdoğan’dan devlet bakanlarına kadar herkes langırt oynuyor. Bunu oynamanın ve oynatmanın suç olduğunu bilmiyordum. Böyle bir karar karşısında şoke oldum. Artık oynamak bir kenara izlemem bile’ demişti. Erdoğan’ın da langırt oynarken çekilen fotoğrafları da basında yer bulmuştu.

YAKINDA OKULLARDA KUMARHANE DE AÇILIR

İstanbul’da langırt makinelerini gelir kapısı gören okulların bulunmasını eğitimciler ‘sistem sorunu’ olarak yorumladı. Eğitim-iş Genel Başkanı Yüksek Adıbelli, ‘Anayasaya göre okullara eğitime bütçe ayrılması gerekir. Ama ne yazık ki okulları gözden çıkardılar. Müdür okula atayıp, ‘ne haliiz varsa görün’ deniliyor. Böyle bir mantık var. Okul müdürleri para kazanmak için okulları ticarethaneye dönüştürüyor. Yakında kumarhane açırlarsa kimse şaşırmasın’ dedi.

Türk Eğitim – Sen Genel Başkanı ismail Koncuk da, ‘Okul müdürleri ne yapsın. Ona ‘okulu yönet’ diyorlar. Ne yapacak, kırık camlar tamir edilecek, bakım yapılacak… Langırt oynatan okul müdürleri bu durumu kar getirici bir faaliyet olarak görmüş olabilirler. Kumar yasası eski bir yasadır. Langırt da Konur, masa tenisi de, bilardo da. iyi niyetli bir yaklaşım. Bence durum biraz abartıldı.’ ANKARA

KANUN NE DiYOR?

1968’de yılında yürürlüğe giren 1072 sayılı Rulet, Tilt, Langırt ve Benzeri Oyun Alet ve Makineleri Hakkında Kanunun 1’inci maddesi, ‘umuma mahsus veya umuma açık yerlerde kazanç kastiyle oynanmasa dahi rulet, tilt, langırt ve benzeri baht ve talihe bağlı veya maharet isteyen otomatik, yarı otomatik el veya ayakla kullanılan Oyun alet ve makineleriyle benzerlerini bulundurmak veya çalıştırmak’ ifadesiyle langırtı yasaklıyor. Yasa, Hafif hapis ve hafif para cezalarını gerektiriyor.

Araştırma bitmedi

MiLLi Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, AKŞAM’ıN ‘ilköğretimde langırt’ haberine ilişkin soruya ‘Soruşturma devam ediyor; gereken bilgilendirme yapılacak’ dedi. Çubukçu ayrıca öğretmen atamalarında herhangi bir ertelemenin olmadığını bildirdi. Çubukçu, ‘Atama yapacağımız tarihte askerlikle ilgili sorunu olmaması gerekiyor’ dedi. Çubukçu, ‘öğretmene ikramiye’ konusundaki soruya da ‘Önümüzdeki yıllarda bu konunun değerlendirilmesi için Maliye Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunacağız’ dedi.

Akşam – EgitimGazetesi.com 24.11.2010