MALİYE Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Mürseli Ali Kaplan, aralarında spor kulüpleri, emlak gibi sektörlerde faaliyet gösterenlerin de bulunduğu yükümlü gruplarından, kimlik tespiti ve şüpheli işlem bildirimi gibi uygulamalarda daha hassas davranmalarını istedi.

Yükümlüler kimler
Kaplan, Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine ilişkin mevzuat kapsamındaki yükümlüler arasında, bankacılık, sigortacılık, bireysel emeklilik, sermaye piyasaları, ödünç  para verme ve diğer finansal hizmetler ile posta ve taşımacılık, talih ve bahis oyunları alanında faaliyet gösterenler, döviz, taşınmaz, değerli taş ve maden, mücevher, nakil vasıtası, iş makinesi, tarihi eser, sanat eseri ve antika  ticareti ile uğraşanlar veya bu faaliyetlere aracılık edenler ile noterlerin, spor kulüplerinin bulunduğunu anlattı.

Bilinç eksikliği var
Söz konusu alanlarda faaliyet gösterenlerin yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle, denetimler sırasında sıkıntılarla karşılaşılabildiğini belirten Kaplan, bazı yükümlü gruplarda bilinç eksikliğinin bulunduğunu söyledi. Kaplan, finans kesiminin yükümlülüklerini yerine getirmede hassas davrandığını, bazı sektörlerin ise aynı hassasiyeti göstermediğini de ifade etti.

İdari para cezası
Yükümlülüklerin yerine getirilmediğinin tespiti halinde uzlaşma olmadığını belirten Kaplan, bu durumda her işlem için ayrı ayrı idari para cezası uygulandığını söyledi. Kaplan, idari para cezalarının 3 bin 139 lira ile 15 bin 704 lira arasında değiştiğini belirterek, bu kapsamda yükümlülüklerini yerine getirmeyen kişilere her işlem için 3 bin 139 lira, kurumlara 7 bin 852 lira, finansal kurumlara ise 15 bin 704 lira idari para cezası uygulandığını bildirdi. Kaplan, yükümlülere, ceza kesilmeden yükümlülüklerini yerine getirme  çağrısında bulunurken, ‘Denetime konu işlemlerini doğru tesis etsinler, biz de eksiklik tespit etmeyelim’ dedi.

Kaynak: Hurriyet.com.tr – 21.01.2012