CHA’nın 14 Temmuz 2010 tarihli haberi: Muğla’da, “Metin 2” isimli bilgisayar Oyunu yasaklandı. İl Emniyet Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nce gönderilen yazıda, söz konusu Oyunun internet bağımlılığı yaptığı belirtilerek, 18 yaş ve altındaki çocuklarca oynanmasının yasaklandığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamada, özetle şunlar kaydedildi: “Metin 2 isimli Oyunun internet bağımlılığı oluşturduğu, akran ilişkilerini ve işbirliğini olumsuz yönde etkilediği, öğrencilerde fiziksel ve sözel şiddeti özendirdiği, ayrıca kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden özelliğe sahip olduğu, bireylerin fizyolojik ve psikolojik gelişmelerine engel olduğu, sosyal ilişkilerini olumsuz etkilediği, ekte sunulan Muğla Üniversitesi Rektörlüğü’nün raporu ile anlaşılmıştır.

Bahse konu raporlar doğrultusunda internet kafelerde ve elektronik Oyun yerlerinde, ‘Metin 2’ isimli Oyunun İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkındaki Yönetmelik’in 9/g maddesi kapsamında değerlendirilerek, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi gereğince il genelinde 18 yaş ve altındaki çocuklarca oynanmasının yasaklandığı bildirilmiştir.”