AA‘nın 24 Aralık 2009 tarihli haberi: Milli piyango Yılbaşı biletleri sanal ortamda da rağbet görüyor.

Yılbaşı çekilişinde sanal ortamda şu ana kadar 705 bin Milli Piyango bileti satan Bilyoner.com, 31 Aralık 2009 tarihine kadar yaklaşık bir milyon adet bilet satmayı hedefliyor.

Bu biletlerin bir kısmı, Bilyoner.com’un Yapı Kredi gibi kurumsal işbirliğiyle satılıyor. Yapı Kredi Bankası, World Card sahiplerinin yapacakları 100 lira ve üzerindeki alışverişlerinden kazanacakları çeyrek Yılbaşı Milli Piyango biletleri ile ilgili tüm operasyonel lojistik hizmetleri Bilyoner.com’dan aldı.

Bilyoner.com’dan Yılbaşı bileti alan üyelerin spor kulübü dağılımına bakıldığında,yüzde 30 ile Fenerbahçe ilk sırada yer alıyor. Bunu yüzde 27 ile Galatasaray,yüzde 15 ile Beşiktaş, yüzde 3 ile Trabzonspor izliyor. En çok bilet alanlar 30-40 yaş aralığında olurken, Bilyoner.com’un Yılbaşı bilet satışları tüm yılda sattıkları Milli Piyango bileti satışlarının yüzde 49’unu oluşturuyor.

Bilyoner.com Genel Müdürü Sait Kayahan yaptığı açıklamada, şans oyunları arasında Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) at yarışı, Süper Toto ve İddaa’nın yanında Milli Piyango’nun sadece klasik Milli Piyango biletini de sattıklarını söyledi.

Milli Piyango biletinde sanal ortamda sokaktaki gibi daha çok çeyrek biletlerin satıldığını ifade eden Kayahan, bu yılki 30 milyon liralık ikramiyenin katılımcıları epeyce heyecanlandırdığını belirtti.

Sait Kayahan, büyük çekilişlerde ayrıca bu biletleri yüklü miktarda alan kurumlar olduğunu, kendilerinin de bu sene Yapı Kredi Bankası ile kurumsal işbirliği yaptıklarını kaydetti. Kayahan, ‘Yapı Kredi Bankası bu kampanyada fiziksel biletlere dokunmuyor. Operasyon ve lojistik kısmını biz yapıyoruz. Biletleri güvenli kasalarımızda saklıyoruz. Yapı Kredi ikramiyeleri kazanan müşterilerinin kredi kartı hesaplarına bu ikramiyeleri geçecek’ dedi.

‘EN ÇOK SONU 3 VE 7 OLAN NUMARALAR SORGULANIYOR’
Sanal ortamda sattıkları biletlerin hepsinin sigortalı olduğuna da işaret eden Kayahan, ‘Özel sigorta poliçemiz var. Bu sigorta da büyük ikramiye olan en yüksek ikramiye üzerinden yapılan sigorta’ diye konuştu.

Kayahan, Bilyoner.com’da bilet alan müşterilerin ‘numaranı se璝 bölümünde kendi şanslı numaralarını seçebildiğini, en çok sonu 3 ve 7 nolu biletlerin sorgulandığını, ayrıca seri bilet de alabildiklerini anlattı.

‘4 DEFA BÜYÜK İKRAMİYE ÇIKTI’
2009 Yılbaşı çekilişinde Bilyoner.com’da şu ana kadar 705 bin bilet satıldığını bildiren Kayahan, 31 Aralık 2009 tarihine kadar yaklaşık bir milyon adet bilet satmayı hedeflediklerini söyledi.

Kayahan, Yılbaşı büyük ikramiyesi hariç şu ana kadar Bilyoner.com’da 4 defa büyük ikramiyenin kendi müşterilerine çıktığını da belirtti.

Sait Kayahan, ‘Enteresan olan, bizim üyelerimizin içinde Galatasaray taraftarı daha fazla olmasına rağmen Milli Piyango bileti alanlar daha fazla Fenerbahçe taraftarı’ dedi.

‘SON DERECE GÜVENLİ’
Bilyoner.com’dan bilet satışının son derece güvenli olduğuna da işaret eden Kayahan, şunları kaydetti:

‘Her bir çekilişte bileti alan kişinin vatandaşlık numarasını ve yanına satılan biletin numarasını yazıyoruz. Bunu listeleyerek Milli Piyango’ya gönderiyoruz. Hangi numaralı biletin kime ait olduğunun Milli Piyango’da fiziksel kaydı var. Fiziksel ortamda sahte bilet alma riski var, burada mevzubahis değil. Sanal ortamda bilet satışı hem ikramiye öncesi hem ikramiye sonrası inanılmaz güvenli. Biletin çalınması, kaybolması, yırtılması, gibi bir dert yok. İkramiye kazandığınızda da tak diye sizin hesabınıza geçecek. Tereddüt dahi etmeyeceksiniz.’

‘KRİZDEN DOLAYI ARTTI VEYA AZALDI DİYEMEYİZ’
Krizde insanların şans oyunlarına ilgisine ilişkin olarak da Kayahan, ‘(Kriz oldu, herkes işi gücü bıraktı, şans oyunlarını oynuyor…) böyle bir şey yok. Başka dinamikler var. İnsanlar burada kazanırlarsa daha çok oynuyorlar, kazanamazlarsa kriz olsun olmasın daha az oynuyorlar’ dedi.

Kayahan, kendi rakamlarında böyle bir şeyi göremediklerini, krizden dolayı arttı veya azaldı diyemediklerini belirtti. Sait Kayahan, bütün çabalarının Milli Piyango’nun güvenilirliğine herhangi bir şey getirmeden işlerini aynı ciddiyetle yapmak olduğunu söyledi.

‘KREDİ KARTI KABUL ETMİYORUZ’
Sait Kayahan, Bilyoner.com’da 1 milyon 100 bin aboneleri bulunduğunu, bunun yüzde 50’sinin son 3 ayda aktif olarak kendilerinden en az bir liralık işlem yaptığını kaydetti.

Türkiye’de toplam şans oyunlarının bu sene 6,5-7 milyar lira olacağını, bu rakamın AB ile kıyaslandığında düşük olduğunu ifade eden Kayahan, şans oyunlarının gelişme potansiyeline dikkati çekti.

Kayahan, ‘Sanal olarak biz bu 6,5-7 milyar liranın yüzde 6 gibi küçük bir kısmına sahibiz’ dedi. 18 yaşını dolduran kişilerin vatandaşlık numarası ile Bilyoner.com’a üye olabildiğini, üye olduktan sonra şans oyunları oynaması için para yatırması gerektiğini, burada da Türkiye’deki 10 büyük banka ile çalıştıklarını anlatan Kayahan, ‘Kredi kartı kabul etmiyoruz. Edilmesini de doğru olmadığını düşünüyoruz ve etmeyeceğiz. Çünkü bu oyunlar insanların cebindeki mevcut para ile oynanmalı. Olmayan bir para ile bu oyunları oynamak bizce etik açıdan da doğru değil’ diye konuştu.