Sabah Gazetesi’nin 16 Ekim 2008 tarihli haberi: Milli Piyango’nun, şans oyunları işletmesinin devri yöntemiyle özelleştirilmesinde hukuki altyapı tamamlandı. Şans Oyunları Lisansının Verilmesi ve Lisansa Konu Faaliyetlerin Düzenlenmesi ve Denetlenmesi Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Milli Piyango özelleştirmesinde, alıcıya 10 yıla kadar lisans devri yapılırken, bağımlılık yapan oyunları oynatmama koşulu getirildi. 5 milyon YTL sermaye, iki yıl da deneyim koşulu getirilen özelleştirme ihalesi sonucunda kazanan şirkete hasılattan yüzde 17 pay verilecek. Mevcut başbayilik ve bayilik sözleşmeleri iptal edilirken, yeni başvurularda söz konusu bayilere öncelik tanınacak. Bir gün içinde birden fazla çekiliş yapılan oyun türlerine, video oyun terminalleri ile şans oyunlarının oynatıldığı oyun salonlarına izin verilmeyecek.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Milli Piyango’nun özelleştirme sürecini birkaç gün içinde başlatabilmeyi hedeflediklerini bildirdi. Kilci, Funds World Turkey 2008 Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Programımızı değiştirmemiz için henüz bir gerekçe yok. Satılan varlıkların finansmanında yatırımcıların daha önce olduğu kadar rahat olmadığını tespit etmek gerekir. Ancak özelleştirmelerin bu anlamda nispeten bir avantajı olduğunu düşünüyorum. Bunların finansmanının hala mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bu tür özelleştirmeler kendi talebini yaratacaktr. Özelleştirmedeki kararlılığımız aynı ölçüde devam ediyor” dedi.

Bağımlılık yaratan oyuna izin yok
-10 yıla kadar lisans devri yapılacak
-Asgari 5 milyon YTL sermaye gerekiyor
-En az iki yıl deneyimli olmalı
-Birden fazla kişi ortak teklif verebilecek
-18 yaşından küçükler oyun oynayamayacak
-Hasılattan yüzde 17, diğer
-gelirlerden yüzde 20 pay alabilecek
-Lisans sahibi asgari hasılatı taahhüt edecek
-Birden fazla kişi ihaleye ortak katılabilecek
-Bağımlılık yapan oyunlara izin yok
-Bir gün içinde birden fazla çekiliş yapılan oyun türlerine izin verilmeyecek
-Şirket yöneticileri casusluk, hırsızlık, kaçakçılık gibi suçlardan mahkum olmamalı