Referans Gazetesi’nin 05 Kasım 2008 tarihli haberi: Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Milli Piyango’nun 10 yıl süreyle, lisans devri yoluyla özelleştirilmesi için ihale açtı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, ön yeterlilik başvurusu 15 Ocak’a kadar yapılacak. Son teklifler ise 27 Şubat’a kadar verilecek.

Ön koşullar değişti
Öte yandan Milli Piyango’nun hasılat paylaşımı modeli ile özelleştirmesi için belirlenen ön koşul kriterlerinde değişikliğe gidildi. Buna göre ihaleyi kazanarak lisans alma ön koşulları arasında yer alan, şans oyunları lisansına konu işlemlerden yasaklı olma kriteri kaldırıldı. Milli Piyango’nun değerinin Bakanlar Kurulu onayı ile belirlenmesi düzenlemesinden de vazgeçildi.

Eski düzenlemede lisans verilebilecek verilme koşullarında, “İhale tarihinden önceki son beş yıl içinde lisansa konu faaliyetlerinin yasaklanmış veya kısıtlanmış olmaması ya da yasaklanmış veya kısıtlanmış kuruluşlarda yüzde on veya daha fazla paya sahip olmaması veya kontrolü elinde bulundurmaması ya da bu kuruluşlarda yönetim kurulu başkan ve üyesi, genel müdür, genel müdür yardımcısı ve benzeri üst yönetim kademelerinde tüzel kişiliği idare ve temsile yetkili olarak görev yapmamış olması, çalışan olarak lisansa konu faaliyetlerinin yasaklanması veya kısıtlanmasına neden olan işlemlerde sorumluluklarının tespit edilmemiş olması” düzenlemesi yapılmıştı.