Yasaklamalarla ilgili haberlerin başrol Oyuncusu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın başında bulunan Fethi Şimşek, TİB bünyesinde faaliyet gösteren Bilgi İhbar Merkezi’ne bugüne kadar 200 binin üzerinde ihbar yapıldığını söyledi. Bu ihbarlardan yaklaşık 70 bin tanesi ilgili kanunla belirlenen sınırların dışında kaldığı için değerlendirmeye alınmazken yaklaşık 130 bin ihbar incelemeye alınmış.

Peki, Bilgi İhbar Merkezi’ne hangi siteler şikayet edilmiş diye soracak olursanız toplam ihbarların %64’ü müstehcenlik, %13’ü çocukların cinsel istismarı, %10’u fuhuş, %8’i Atatürk aleyhine işlenen suçlar ve %3’ü de kumar oynanması için yer ve imkan sağlamayla ilgili olarak gerçekleşmiş.

Şimşek, bu ihbarlar sonucunda erişime kapatılan site sayısını açıklanmazken kapatılma gerekçesine göre dağılım hakkında bilgi verdi. Şimşek, yaptığı açıklamada kapatılan sitelerin %68’inin müstehcenlikle, %26’sının çocukların cinsel istismarıyla, %2’sinin kumar oynanması için yer ve imkan sağlamayla ilgili olduğunu söyledi. Bunun yanında 7 bin kadar içeriğin de uyar-kaldır yöntemiyle kaldırılmasının sağladıklarını bildirdi.

Fethi Şimşek ayrıca Atatürk’e hakaret kapsamında uygulanan yasaklamalara dikkat çekerek kendisinin bu konuda bir yorum yapmayacağını fakat İnternet Kurulu’nun ve sivil toplum örgütlerinin yapacağı bir öneriyle ilgili kanunun mecliste yeniden düzenlenmesi durumunda Atatürk’e hakaret etmenin suç olmaktan çıkarılabileceği şeklinde bir yol haritası çizdi.

CNET Türkiye 29.11.2010