Online pokerin kara cuması olarak bilinen günden bu yana online poker şirketleri toparlanmaya çalışıyor. Bilindiği gibi 15 Nisan 2011’de FBI bir operasyon düzenlemiş ve 4 en bilinen online poker firması olan Pokerstars, Full Tilt Poker, Ultimatebet ve Absolute Poker’e adeta çökmüştü. Şirketlerin alan adlarına el koyulmuş, sahipleri ve aracıları için yakalama kararları çıkartılmıştı. O tairhiten bu yana Amerika dışından işletilen bu şirketler A.B.D’den müşteri almayı kesmiş ve sonu .com yerine .eu ve benzeri alan adlarına taşınmışlardı.

Tabi bir yandan da Amerika Adalet Bakanlığı, kısaca DOJ ile anlaşmaya çalışan poker siteleri çeşitli ceza ve kefaletleri göze almışlardı. Full Tilt Poker’in oyuncu paralarını da kullandığı ve bu paraların aslında oyuncuların bakiyelerinde gözüken kadar olmadığı anlaşılınca bu şirketin geleceği daha da karanlık hale gelmişti. Pokerstars ise Malta lisanslı ve Avrupa odaklı bir poker sitesi imajını güçlendirerek ‘beyaz’ tarafa geçmek için daha çok çaba harcadı ve kısmen başarılı oldu.

Bir süredir Full Tilt Poker’i kimin alacağı konuşuluyordu. Sitenin şu anki hali göz önüne alındığında yılların Full Tilt Poker’i ‘kelepir’ bir fiyata gidecek diyebiliriz. Ancak asıl masraflar DOJ’a ödenecek para ve yerinde bulunmayan oyuncu paralarının geri ödenmesi. Bu nedenle şu ana kadar en ciddi alıcı olan eski Olympique Marseille kulüp başkanı Fransız iş adamı Bernard Tapie anlaşmayı bir türlü sonlandıramadı. Özellikle DOJ ile bir ortak çözüm bulamadılar.

Şimdi ise Full Tilt Poker’in yeni alıcısı olacağı dillendirilen yeni bir isim var. Ezeli rakibi Pokerstars. Bu alım için belirlenen fiyatın 750 Milyon Dolar olduğu konuşuluyor. Bunun 330 Milyon Dolar’ı oyuncu paraları olacak ve bu paranın içinde DOJ ile anlaşma bedeli de yer alacak. Anlaşmanın hayata geçmesi halinde açıklamanın kısa bir süre sonra yapılması bekleniyor.

Kaynak: BAHİSMEDYA.COM