Pokernews‘in 28 Aralık 2007 tarihli haberine göre bahis şirketleri ABD ile AB’nin yaptığı anlaşmaya karşı aksiyon almak için harekete geçtiler. Habere aynen yer veriyoruz: Uzaktan Kumar Kurumu (RGA) Avrupa Birliği Ticari Anlaşmalar Düzenlemesi altında ve Avrupa online kumar şirketleri adına Amerike karşıtı bir şikayeti dosyaladı. RGA’nın Baş Yöneticisi Clive Hawkswood, “Avrupalı Online Oyun İşletmecilerine karşı uyguladığı ayırımcı uygulamalardan dolayı Amerika Adalet Bakanlığına meydan okumak için gerekli tüm hukuki adımları atmaktan başka şans bırakılmadı” dedi.

Basın bildirgelerinde ki açıklamalarında RGA, Amerika Adalet Bakanlığının online kumarın hukuk dışı olduğunu iddia ederek yabancı online oyun şirketlerine cezalar ve yürütmeler ile baskı uygulamasına rağmen başta online atyarışı ile ilgili olmak üzere yerli online kumar şirketlerine dokunmadığını işaret  etti.

RGA’nın bu açıklaması Avrupa Birliği ile ABD arasında ki WTO iskanının temelinde yükselmekte. Antigua ve Barbuda’nın açtığı bir davada WTO, Amerika online kumar kanun ve politikalarının ayırımcı olduğuna ve ticaret taahhüdlerini bozduğuna karar vermişti. 1994 hizmet anlaşmalarına uymak yerine ABD, WTO ticaret affiliatesssssslerinin kendi online kumar pazarında girmesine engel koymuş ve ABD karşıtı tazminat kapılarını açmıştı. Anlaşmanın şartları AB’nin daha once sınırlanan ABD posta, depolama analize ve test pazarlarına girmesine olanak tanırken ayrımıcılık uygulanan asıl kumar şirketlerine bir tazminat sağlamamaktadır.

Hawkswood AB iskanı ile hayal kırıklığına uğradığını söylemesine rağmen, AB ticari komisyoneri Peter Mandelson için sadece övgülerini dile getirerek “Bizim için çok şey yaptı” dedi. “En son ne zaman önemli bir politikacının ABD’ye giderek kumar endüstrisi için bir dava açtı?”

AB RGA’nın şikayetini gözden geçirip inceledikten sonra uygun bir çözüm yaratmak için ABD ile tartışmalara girip girmeyeceğine karar verecek. AB aynı zamanda davayı çözüm için WTO’nun önüne götürme seçeneğine de sahip.