Ntvmsnbc‘nin 28 Kasım 2008 tarihli haberi: Şans oyunları şirketi OPAP‘ın CEO‘su Hadjiemmanuil, şirketin global krize rağmen açıldığı ilk yurtdışı pazar olan Türkiye pazarına girmek için kararlı olduğunu belirtti.

Avrupa‘nın en büyük şans oyunları şirketi OPAP‘ın CEO‘su Christos Hadjiemmanuil, ‘Öncelikle elimizde Türkiye var. Eğer işler iyi giderse bu pazarda önemli miktarda yatırım yapacağız… Türkiye‘ye sadece OPAP‘ın mevcut operasyonlarını kopyalamayacağız, yerel affiliatessssssimizle beraber yeni bazı işler yapacağız’ dedi. OPAP, Milli Piyango İdaresi‘nin özelleştirmesi için düzenlenen ihaleye Doğuş Holding, Fiba ve Alarko Holding ile birlikte katılıyor.

Hadjiemmanuil, OPAP‘ın ihaleyi kazanması halinde şans oyunları sistem sağlayıcısı Yunanistanlı Intralot, İtalyan GTech ve ABD şirketi Scientific Games ile işbirliği yapmak üzere görüştüğünü açıkladı. Milli Piyango ihalesinde katılacakların son teklifleri ise 27 Şubat‘a kadar vermeleri gerekiyor.

OPAP CEO‘su, gerekli altyapı yatırımı yüksek olduğu için Türkiye operasyonlarının ilk yılında kâr etmeyebileceğini belirtti ve ‘İlk senede, büyük miktarda yatırım yapılması gerekecek. İhale edilecek kontratın süresi kısa olduğu için bu yatırımların olabildiğince hızlı yapılması gerekiyor’ dedi.

Milli Piyango İdaresi‘nin özelleştirilmesiyle ilgilenen şirketler arasında GTech-Lottomatica, Essnet- Tattersall‘s (İsveç), Scientific Games, Camelot (ABD), Intralot, Austrian Lotteries (Avusturya) ve Sisal (İtalya), Koç Holding ve Çukurova Grubu da bulunuyor.