Ntvsmnbc‘nin 25 Mart 2010 tarihli haberi: Şike soruşturmasında mahkemeye sevk edilen eski milli futbolcu Fatih Akyel, çete üyeliği suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yasadışı bahis ve şike soruşturması kapsamında, Türkiye genelinde düzenlenen operasyonlar sırasında gözaltına alınan Tepecikspor oyuncusu Fatih Akyel tutuklandı.

Tutuklama talebiyle savcılık tarafından mahkemeye sevk edilen eski milli futbolcu, çete üyeliği suçundan tutuklandı.

Avukatları mahkeme çıkışı yaptığı açıklamada, müvekillerinin kar amaçlı çeteye üye olmak suçundan cezaevine gönderildiğini, ancak karara itiraz edeceklerini söylediler. Futbolda şike iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan eski milli futbolcu Fatih Akyel’in avukatı Sezgin Güraslan, “müvekkilinin suçsuz olduğunun en kısa zamanda anlaşılacağını” söyledi.

Adliye çıkışında gazetecilere açıklama yapan Güraslan, “Adalete inancım tamdır. Müvekkilimin en kısa zamanda suçsuz olduğu anlaşılacaktır” dedi. Müvekkilinin, “çeteye üye olmak” ve “dolandırıcılık” suçlarından tutuklandığını ifade eden Güraslan, yarın sabah karara itiraz edeceklerini bildirdi. Bir gazetecinin, Akyel’in durumunu sormasını üzerine Güraslan, çok üzgün olduğunu söyledi. Avukat Güraslan, soruşturma devam ettiği için daha fazla açıklama yapamayacağını ifade etti. Öte yandan, Akyel’le birlikte mahkemeye sevk edilen Ali Rıza Güntekin de tutuklandı. Akyel ve Güntekin, Metris Cezaevi’ne gönderildi.

İŞTE AKYEL’İN İFADESİ
NTV, şike soruşturması kapsamında tutuklanan eski milli futbolcu Fatih Akyel’in mahkemede verdiği ifadeye ulaştı. Akyel’e sorgusunda 3 karşılaşma soruluyor. Akyel, bu karşılaşmaların sonucunu değiştirecek bir girişimde bulunmadığını, isminin şike yaptığı iddia edilen kişiler tarafından iradesi dışında kullanıldığını söylüyor.

Şike soruşturması kapsamımda tutuklananan eski milli futbolcu Fatih Akyel’e,  sorgusunda, 30 mart 2008’de oynanan Kasımpaşa-Sivasspor, 19 Nisan 2008’de oynanan Bursaspor-Kasımpaşaspor ile 8 ekim 2007’de oynanan Ankaragüca-Kasımpaşa maçlarının sonuçlarını etkileyecek bir girişimde bulunup bulunmadığı soruldu. Fatih Akyel‘in, bu soruya yanıtı şöyle oldu:
’30 Mart 2008 tarihinde oynanan Kasımpaşaspor-Sivasspor maçında oynadım. İlk yarısı 2-0, tamamı 4-0 yenilgimiz ile sonuçlanan maçtı. Bu maçla ilgili benim Metin Korkmaz ile telefon görüşmelerim yoktur. Ali Rıza Gültekin ile Nurettin Günay isimli şahısların konuştukları bana okunan dökümlerden anlaşılmaktadır. Bu şahısları da tanımıyorum. Söz konusu maçla ilgili olarak diğer takım arkadaşlarımın da herhangi bir manipülasyon içinde olduğuna inanmıyorum.

19 Nisan 2008 tarihli Bursaspor-Kasımpaşaspor maçı ile ilgili olarak herhangi bir manipülasyonda bulunmadım. Ali rıza gültekin isimli şahıs ile de herhangi bir görüşmem de yoktur para da almış değilim.’

8 ekim 2007 tarihli Ankaragücü-Kasımpaşa maçının ilk yarısı 2-0 galibiyetimizle sonuçlandı, maç 2-2 beraberlikle bitti. O maçta kesinlikle ben oynamadım. Ben Metin Korkmaz’ın yanındaki Necmi isimli kişiyi bilmiyorum. Görsem belki tanırım. Bu maçta oynamadığım için bu maçla ilgili herhangi bir yorumda da bulunmam mümkür değildir.  Üzerime atılan suçlamalara iftiradan ibarettir. Bu nedenle suçlamaları kabul etmiyorum.’

Fatih Akyel, savunmasında, isminin şike yaptığı iddia edilen kişiler tarafından iradesi dışında kullandığını da söylüyor.Maçların sonucunu etkileyecek veya değiştirecek manipülasyon içerisinde olmasının mümkün olmadığını belirten Akyel, ‘Herkesin bildiği gibi ben milli bir futbolcuyum. Bu işi yaptığı iddia olunan şahislardan hiçbirisi ile bu anlamda bir bağlantım yoktur. Metin Korkmaz isimli şahis benim eski menajerimdir, en son 5 ay önce kendisi ile görüşmüştük. Menajer olarak kendisinin hangi tür faaliyetler içinde olduğunu bilmem mümkün değildir. Bu işi yaptığı iddia olunan şahısların kendi telefon görüşmelerinde benim ismimin geçmesi benim iradem dışında olmuştur’ diye konuştu.

ÖZTÜRK VE EYÜBOĞLU TUTUKLANDI
Futbolda şike iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen dört kişiden ikisi tutuklanmaları istemiyle mahkemeye gönderildi.

Sarıyer Adliyesi’ne çıkarılan Konyaspor kalecisi Recep Öztürk, TFF 2. Lig takımlarından Tepecikspor Kulübü Başkanı Temel Eyüpoğlu tutuklanırken Metris Cezaevine gönderildiler.
Gökbaş ve Alkan savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.