“Futbolda Şike Davası” kapsamında eski milli futbolcular Tanju Çolak, Fatih Akyel, Kenan Hasagiç ve Recep Öztürk’ün de aralarında bulunduğu 71 sanığın yargılanması devam ediyor. Beyoğlu 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davaya tutuksuz 71 sanıktan aralarında eski milli futbolcu Fatih Akyel?in de bulunduğu 23 tutuksuz sanık katıldı. Duruşmada ilk olarak kimlik tespiti yapıldı. Tutuksuz sanık Fatih Akyel profesyonel futbolcu olduğunu ve aylık gelirinin 10 bin Lira olduğunu ifade etti. Kimlik tespitinin ardından sanıkların savunmasının alınmasına geçildi.

Fatih Akyel savunmasında Adanaspor’da oynayan Erkan Ergül?den hesabıma 50 bin lira geldiği iddia ediliyor. Bu konuyu ne emniyet, ne savcılık ne de mahkeme aşamasında bana sormadılar. Erkan Ergün beni aradı ve borç istedi. İstanbul’a gelerek benden 50 bin lira aldı. 3 ay sonra geri vermesini söyledim. O da 1.5 ay sonra hesabıma yatırdı. Bu para konusunu biz iddianameden öğrendik. Paranın gönderildiği tarih manüpilasyon yapıldığı iddia edilen Bursaspor-Kasımpaşa maçından 9 ay sonradır” dedi.

“TAHMİNDEN DOLAYI YARGILANIYORSAM BÜTÜN SPOR YAZARLARI DA YARGILANMALIDIR”

Tutuksuz sanıklardan Metin Korkmaz da savunmasında, 14 yıllık menejer olduğunu belirterek, ?Arkadaşlarım beni arayarak takımları iyi bilmem nedeniyle maçların sonuçlarıyla ilgili tahminimi sorarlar. İddia oynamasını bile bilmem. Eğer tahmin yapmaktan dolayı yargılanacaksak söyleyecek bir şeyim yok. Ben bu konuda yargılanacaksam Türkiye?de bütün spor yazarlarının da yargılanması gerekir” diye konuştu.

“TAHMNİLERİNİZ YÜZDE KAÇ TUTUYOR”

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Münevver Aksünger ‘Tahminleriniz yüzde kaç tutuyor’ diye sordu. Korkmaz’ın ‘Yüzde 20 tutuyor” diye cevap vermesi üzerine Mahkeme Başkanı Aksünger, ‘Ben daha fazla sanmıştım” ifadesini kullandı.

Öte yandan duruşmaya verilen arada Fatih Akyel ve avukatı Fatih Volkan basın mensuplarına açıklamada bulundu.

“BUNU KENDİME İHANET SAYARIM”

“Bilmediği bir suçtan dolayı ifade verdik” diyen Akyel sözlerine şöyle devam etti:

Neyle suçlandığımı bugün öğrendim. Suçsuz olduğumu herkes görecek. Bunu kendime ihanet sayarım. Ne Almanya?daki ne de buradaki dosyada adım geçmiyor. Bir arkadaşıma 50 bin lira borç verip geri aldım. Bundan dolayı suçlanıyorum. Bu davada ilginç olan başka bir şey daha var. O da yargılanan hiç kimse birbirini tanımıyor”

“YASADA ŞİKE SUÇU YOK”

Akyel’in avukatı Fatih Volkan da ?Müvekkilim şikeyle suçlanıyor. Ancak yasada öyle bir suç tanımı yok. Başbakan’ın kanun tasarısı olarak meclise sunduğu tasarı hala mecliste. Müvekkilim manipilasyon yaptığı iddia edilen maçta oynamamıştır. Bahsi geçen para da bu iddia edilen maçtan 9 ay sonradır” ifadesini kullandı.

Duruşma, sanıkların ifadesinin alınmasıyla devam ediyor.

AKYEL’İN 10 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

İddianamede, uluslararası bahis ticareti konusunda şüpheliler Nurettin Günay ile Erkan Ergün’ün “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ve “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık yapmak” suçlarından 4 ile 13’er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Aynı iddianamede, eski futbolcular Tanju Çolak, Fatih Akyel ile futbolcular Kenan Hasagiç ve Recep Öztürk’ün de aralarında bulunduğu 69 kişinin ise “suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüte üye olmak” ve “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık yapmak” suçlarından 3 ile 10’ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Doğan Haber Ajansı 27.11.2010