CHA‘nın 04 Mayıs 2010 tarihli haberi: Güvenlik birimlerinin art arda yaptığı baskınlara ve yüzlerce kişiyi gözaltına almasına rağmen kumar oynatan mekânların önü alınamıyor. Jandarma ekiplerinin daha önce 3 kez operasyon yaptığı villaya 4. kez baskın yapan görevliler, çalışanlar da dâhil 49 kişiyi gözaltına aldı. Önceki operasyonda ambulans kullanılarak filmlere taş çıkartan görüntülerin yaşandığı operasyonda bu sefer zengin iş adamı kılığındaki jandarmalar görev yaptı.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin takibi ile yürütülen kumar operasyonunda hedef, daha önce defalarca baskın yapılan lüks bir villa oldu. Beykoz Acarkent’teki villaya ilk baskını 5 Kasım 2006 tarihinde yapan jandarma ekipleri, özel gözetleme sistemi bulunan villaya ambulans içinde girmiş ve ünlü bir dizinin aynı sahnesine benzediği için operasyona “Vadi Operasyonu” benzetmesi yapılmıştı. Kumarhaneye yerleştirilen önceden uyarı sistemi sayesinde ekiplerin baskınından kurtulmayı hedefleyen zanlıların oyunu ambulanslı baskınla boşa çıkarılmış ve çok sayıda kişiye suçüstü yapılmıştı.

Jandarmanın aynı villaya ilişkin takibi bu olayın ardından da devam etti. Belirlemelere göre lüks villada kumar oynatıldığı bilgisinin devam etmesi üzerine ikinci baskın 2007 yılında gerçekleşmiş ve bu operasyonda kargo şirketine ait kamyonla villaya giren jandarma timleri kumar makinelerine el koyarak kumar oynayan ve oynatan çok sayıda şüpheliyi gözaltına almıştı.

USLANMAYAN KUMARBAZLARA ART ARDA 2 BASKIN DAHA

Jandarmanın defalarca baskın yaptığı villa ile ilgili yeniden duyum alan görevliler, 1 Mayıs günü yeniden harekete geçti. Mekan ile ilgili yeniden kumar oynatıldığı bilgilerini değerlendiren jandarma timleri bu sefer de kumar mekanı için özel bir giriş seramonisi hazırladı. Villa çevresinde erken uyarı sistemi bulunduğunu bilen jandarma önceki baskınlardaki gibi fark ettirmeden içeri girmenin ve suçüstü yapmanın yolunu aradı. Kumar oynayan kişiler arasından bir referans bulmayı başaran görevliler zengin iş adamı kılığında villaya girdi. Kumar oynatıldığının tespit edilmesi üzerine iş adamı kılığındaki jandarma görevlilerinden biri lavaboya giderek dışarıda bekleyen ekip arkadaşlarına “operasyona başlayın” mesajı verdi. Resmi kıyafetli timlerin gelmesiyle mekanda arama yapıldı. 9 adet poker ve black jack masası, 390 deste oyun kâğıdı, 5 bin 920 adet kumarda kullanılan renkli fiş, 1 adet para sayma makinesi ve 1 adet sahte paraları belirlemek üzere kullanılan cihaz ele geçirildi.

Kumar oynayan 19’u ”müşteri’ 30’u “personel olmak üzere 49 kişiyi gözaltına alan görevliler, bu sefer tedbirli olmayı ihmal etmedi. Jandarmanın olay yerinden ayrılmasının ardından yeniden kumar oynatılabileceği ihtimalini değerlendiren ekipler aynı yere bu gece son bir baskın daha yaptı. Yeniden kumar oynatıldığını belirleyen görevliler çok sayıda müşteri ve çalışan hakkında yeniden işlem yaptı.